Podsumowanie wpisów o kontrakcie
Dzisiaj małe podsumowanie kilku ważnych kwestii związanych z pozostaniem na kontrakcie. Jak wiesz nie masz już za wiele czasu na podjęcie decyzji czy zostajesz na kontrakcie czy nie. 14 dni szybko zleciało. W piątek jest ostatni dzień, kiedy możesz jeszcze podjąć decyzję o pozostaniu na kontrakcie! Mam nadzieję, że już podjąłeś decyzję. Jeżeli nie to przygotowałem 9 rzeczy, o których musisz wiedzieć zostając na kontrakcie.
9 rzeczy, o których musisz wiedzieć zostając na kontrakcie
1.
Jeżeli zrezygnujesz z zawodowej służby wojskowej i zostaniesz na kontrakcie pojawia się problem wypowiedzenia. Obowiązuje Cię te 3 czy 6 miesięczne?
Zostając na kontrakcie obowiązują Cię stare przepisy. To znaczy, że masz 6 miesięczny termin wypowiedzenia kontraktu. Ale pamiętaj, że w przypadku rezygnacji służysz do końca kontraktu. Chyba, że z jakiegoś powodu nie będziesz chciał tak długo służyć, albo zostaniesz zwolniony z zawodowej służby wojskowej. Tym samym dobrze się zastanów, czy służysz na kontrakcie czy przechodzi na nowe zasady.
Więcej o tym przeczytaj we wpisie: Wypowiedzenie służby kontraktowej>>>
2.
Jak przeczytałeś już w nr 1 pozostając na kontrakcie zostajesz na starych przepisach. Dotyczy to całości służby aż do końca kontraktu. Tym samym musisz pamiętać, że będziesz na innych warunkach niż inni żołnierze, którzy zdecydowali się przejść na zawodową służbę wojskową z nowej ustawy. Przepisy w dużej części są podobne, ale w części się różnią. Możesz być zatem inaczej traktowany niż pozostali żołnierze i będzie to wynika innych przepisów.
3.
Zdecydowałeś się pozostać na kontrakcie? Oczywiście wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Nowe przepisy wskazują, że Twoja służba wojskowa kończy się z upływem terminu kontraktu. Nie ma możliwości jego przedłużenia. Otrzymać kolejnego kontraktu nie możesz. Nie możesz też przejść na zawodową służbę wojskową z nowej ustawy po zakończeniu kontraktu. Jeżeli będziesz chciał wrócić do służby będziesz musiał przejść całą procedurę powołania. Nie ma w przepisach nic o tym, że nie możesz po końcu kontraktu wrócić. Ale wtedy już nie na kontrakt. W takim przypadku może lepiej jednak przejść na nową ustawę?
4.
Masz tylko 14 dni na podjęcie decyzji czy zostajesz na kontrakcie. A może wolisz przejść na zawodową służbę wojskową z nowych przepisów? Dlaczego pytam? Bo musisz się dobrze nad tym zastanowić! Potem nie ma możliwości zmiany decyzji. Zostaniesz na kontrakcie i w jego trakcie zechcesz przejść na służbę z nowej ustawy? Nie ma takiej możliwości! Jedyną możliwością będzie po zakończonym/rozwiązanym kontrakcie na nowo starać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej. Pamiętaj, że to Ty masz możliwość złożyć rezygnację. W Twojej jednostce nikt nic nie mówi i nie ma wzorów takiej rezygnacji? W takim razie musisz sam to ogarnąć i złożyć. Nie czekaj na żaden rozkaz, pismo z kadr czy coś w tym stylu. To na Tobie ciąży obowiązek działania.
5.
W przeciwieństwie do zawodowej służby wojskowej z nowej ustawy kontrakt ma jedną bardzo ważną cechę. Stabilizacja miejsca pełnienia służby. Kontrakt jest umową, która dotyczy konkretnego stanowiska w konkretnej jednostce wojskowej. Jak podpisałeś z nią kontrakt to do jego końca spokojnie mogłeś dosłużyć w tym samym miejscu. Jakiekolwiek zmiany, czy to miejsca Twojej służby żołnierza czy etatu, mogą nastąpić tylko za zgodą obu stron.
6.
Tutaj chciałbym odpowiedzieć na jedno z pytań, które trafiło do mnie na skrzynkę.
Czy jak zostanę jako żołnierz na starych zasadach okres wypowiedzenia będzie się zaliczał do wysługi tak jak było to do tej pory?
Nic się tutaj nie zmienia. Tym samym jak do tej pory okres wypowiedzenia będzie normalnie zaliczany do wysługi. Nie musisz się o to martwić.
7.
Jeżeli zdecydowałeś zostać na kontrakcie to pamiętaj co musisz zrobić. Musisz złożyć rezygnację, a nie wypowiedzenie. Jeżeli złożysz wypowiedzenie to rezygnujesz w ogóle ze służby i po 3 miesiącach nie będziesz żołnierzem! Składając rezygnację pozostaniesz na kontrakcie. I tylko wtedy będziesz miał możliwość pozostać żołnierzem do końca kontraktu.
8.
Teraz będzie o świadczeniach. Pierwsze z nich to świadczenie mieszkaniowe. Czy jeżeli zostaniesz na kontrakcie to należy Ci się świadczenie mieszkaniowe? Oczywiście, że tak! Kontrakt lub zawodowa służba wojskowa nie wpływa na świadczenie mieszkaniowe. Pisałem o tym tutaj: Świadczenie mieszkaniowe żołnierza.
9.
Tym samym przechodzi do ostatniego punktu. Odprawa mieszkaniowa. Wiem, że po jednostkach krąży informacja, że świadczenie mieszkaniowe i odprawa mieszkaniowa nie należy się żołnierzowi na kontrakcie. Absolutnie się z tym nie zgadzam. To, że ktoś pozostanie na kontrakcie to nie znaczy, że przestaje być żołnierzem zawodowym, co nie? Każdemu żołnierzowi zawodowemu przysługuje odprawa mieszkaniowa. Oczywiście o ile spełnia pozostałe warunki. O odprawie mieszkaniowej pisałem we wpisie Odprawa mieszkaniowa po nowemu. Natomiast jeżeli jesteś byłym funkcjonariuszem to odprawa również się Tobie należy. Więcej dowiesz się we wpisie Odprawa mieszkaniowa byłego funkcjonariusza.
A Ty żołnierzu dodałbyś jeszcze coś do listy 9 rzeczy, o których musisz wiedzieć zostając na kontrakcie?
Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie
***
Zdjęcie: D A V I D S O N L U N A
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
W jednostkach mieliśmy spotkanie i niestety ale mowią, że dla tych co zostali na starych zasadach wypowiedzenie 3 miesięczne