fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Zmiany w służbie w obcym wojsku

Artur Woźniak11 marca 2022Komentarze (0)

Zmiana ustawy

Koniec obowiązywania ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej jest bliski. Od lipca ma obowiązywać nowa ustawa. Może nawet wcześniej niż od lipca? Ustawa o obronie Ojczyzny, bo on nie mówię wprowadzi zmiany w służbie w obcym wojsku. Jakie? Właśnie o tym dzisiaj będę pisał. Zastanawiałeś się nad służbą w obcym wojsku albo obcej organizacji wojskowej? Szczególnie dzisiaj, gdy w Ukrainie tworzony jest Legion składający się z cudzoziemców. A nawet już działa na terenie Ukrainy.Zmiany w służbie w obcym wojsku

 Żołnierzu! Może chciałbyś założyć firmę? Przeczytaj o tym tutaj>>>

Jeżeli uważasz, że biznes nie jest dla Ciebie, ale zastanawiałeś się nad dodatkową pracą? Przeczytaj o tym tutaj >>

Służba w obcym wojsku teraz

Najpierw opiszę jak służba w obcym wojsku wyglądała w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP. Po pierwsze jest to skomplikowane. Po drugie mnóstwo dokumentów. Oczywiście jeszcze czas. W sytuacji, w której narasta chęć pomocy i udziału w walkach czas jest najważniejszy. Niestety otrzymanie zgody może trwać dwa miesiące. Albo i więcej. Dokładnie krok po kroku i z wszelkimi szczegółami opisałem wszystko we wpisie: Służba w obcym wojsku>>>. Przeczytasz tam jakie dokumenty musisz złożyć. Na przykład zaświadczenie z ZUS. Kto wie czemu. Do kogo musisz się zwrócić o zgodę, czy trzeba opłacić taki wniosek.

Zmiany w służbie w obcym wojsku

Powiem szczerze, że zapisy w nowej ustawie mnie zaskoczyły. Ani pozytywnie. Ani negatywnie. Po pierwsze właściwie nic nie zmieniło się w porównaniu do tego co było. No może jedna zmiana. Oczywiście dość istotna. Zmiana dotyczy organu, do którego musisz złożyć wniosek. Jest nim wyłącznie Minister Obrony Narodowej. Do tej pory było inaczej. Na przykład były żołnierz pisał do Ministra Obrony Narodowej. Cywil pisał do Ministra Spraw Wewnętrznych. Teraz wszyscy pisać muszą do Ministra Obrony Narodowej. Oczywiście zmianę uważam za dobrą. Po pierwsze to Minister Obrony Narodowej najlepiej orientuje się w sprawach wojskowości. Po drugie to on działa w zakresie powszechnego obowiązku obrony.

Zaskoczenie prawda? Chociaż szkoda, że procedura nie została uproszczona i skrócona.

Jeżeli będziesz potrzebował pomocy czy to w wypełnieniu wniosku, czy odwołaniu w przypadku odmowy zawsze możesz do mnie napisać. Oczywiście mój adres mailowy niezmiennie to: kontakt@arturwozniak.pl. Jestem do Twojej dyspozycji.

Czołem żołnierzu!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Duncan Kidd

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: