fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Zarabiaj poza wojskiem żołnierzu!

Artur Woźniak20 stycznia 20212 komentarze

Zarabiaj poza wojskiemZmiany i nowe możliwości

Dzisiejszy wpis będzie krótki, ale uważam, że bardzo ważny dla Ciebie żołnierzu! Otrzymałem na Facebooku wiadomość, która mnie zaniepokoiła. Potem trzymałem kilka maili z takim samym problemem. Co raz większa liczba dowódców jednostek wojskowych uzależnia wyrażenie zgody na dodatkowe zarabianie poza wojskiem żołnierza od szczepienia przeciwko COVID-19. Mało tego nie dość, że nie wyrażają zgody to cofają ją w przypadku, gdy żołnierz nie zadeklarował, że takie szczepienie przyjmie. Jestem to działanie absolutnie bezpodstawne i bezprawne. Zatem jakie możliwości masz jako żołnierz bez zgody dowódcy albo z cofniętą zgodą dowódcy? Zarabiaj poza wojskiem żołnierzu! Jak? Przeczytasz w tym wpisie! 🙂

Zarabiaj poza wojskiem mimo wszystko! 🙂

Po pierwsze tak ja wspomniałem takie działania dowódców jednostek są bezprawne i bezpodstawne. Dokładnie opisywałem czym ma kierować się dowódca jednostki przy wyrażaniu zgody na dodatkowe zarobkowanie żołnierza we wpisie – Nie musisz siedzieć tylko w jednostce! Praca żołnierza poza wojskiem. Teraz już wiesz, że nie ma tam mowy o szczepieniu… Po drugie nie musisz się martwić, bo są inne sposoby na zarobkowanie poza wojskiem bez zgody dowódcy. Oczywiście jest to trochę trudniejsze niż ze zgodą dowódcy, ale wszystko da się ogarnąć prawda? 🙂

Pierwsza możliwość to umowa zlecenie albo umowa o dzieło zawarta na okres krótszy niż 1 miesiąc. Przepisy wskazują wprost, że żołnierz za pracę zarobkową uznaje się pracę na umowę o pracę oraz na podstawie innego tytułu, jeżeli praca jest wykonywana przez okres dłuższy niż jeden miesiąc. Zatem podpisując umowę na krótszy okres to zgodnie z ustawą nie podejmujesz pracy zarobkowej. Tym samym nie jest wymagana zgoda dowódcy i nie naruszasz przepisów! W takiej sytuacji masz jednak obowiązek poinformować dowódcę o takiej pracy. Masz na to nie więcej niż miesiąc licząc od dnia rozpoczęcia takiej pracy.

Inna możliwość zarabiania żołnierza poza wojskiem

Drugą możliwością taką, którą rekomenduję jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oczywiście jest trochę więcej załatwiania, potrzebny jest dobry prawnik ogarniający służbę wojskową i spółki;-) i trochę kapitału, ale spółka z o.o. daje dużo większe możliwości niż podpisywanie co 29 dni kolejnej umowy zlecenie. Możesz mieć dużo więcej źródeł dochodu, klientów, kontrahentów…. Zainteresowałem Cię tym pomysłem? Przeczytaj o tym więcej we wpisie: Żołnierz w spółce z o.o. i spółce akcyjnej nie może? Spółki żołnierzy zawodowych.

 

Żołnierzu zarabiaj poza wojskiem! 🙂

Chcesz założyć spółkę z o.o.? Albo myślisz o własnym biznesie?  Pamiętaj, że jestem do Twojej dyspozycji! Skorzystaj z konsultacji ze mną! Odpowiem na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości!

Czołem żołnierzu!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

****

Zdjęcie: Micheile Henderson

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Dominik 30 czerwca, 2021 o 13:45

  Czy zapis że ” za pracę zarobkową uznaje się pracę na umowę o pracę oraz na podstawie innego tytułu jeżeli praca jest wykonywana przez okres dłuższy niż jeden miesiąc” nie należy rozumieć że jeżeli w sumie praca przekroczy 1 miesiąc to jest traktowana jako zarobkowa ? A nie jak Pan pisze, że 1 umowa zawarta na okres miesiąca ?
  Bardzo ciekawy blog.

  Odpowiedz

  Jakub 10 sierpnia, 2021 o 10:35

  Jaka jest podstawa prawna regulująca zatrudnienie żołnierzy poza wojskiem? Najbardziej interesuje mnie co reguluje zatrudnianie podchorążych. Na podstawie tego co Pan napisał, żołnierz może pracować przykładowo 3 razy na umowę zlecenie po 29 dni bez zgody dowódcy? Dodatkowo, jakie konsekwencje grożą za podjęcie pracy bez zgody dowódcy?
  Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: