fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Oddanie krwi żołnierza po nowemu

Artur Woźniak27 stycznia 20218 komentarzy

Żołnierz – Honorowy Dawca Krwi

W dalszym ciągu żyjemy w stanie epidemii. Przyzwyczailiśmy się już chyba do tego, że epidemia wiąże się przede wszystkim z ograniczeniami i obostrzeniami. Jednak pojawiła się zmiana prawa, która niewątpliwie jest bardzo korzystna. Nie tylko z resztą dla żołnierzy, ale wszystkich, którzy są Honorowymi Dawcami Krwi. Jakiś czas temu pisałem już o uprawnieniach i obowiązkach żołnierza, który oddaje krew. Jeżeli jeszcze o tym nie czytałeś to możesz zrobić to tutaj – Dni wolne za oddanie krwi żołnierza. Pisałem tam, że nie należy Ci się dzień wolny a jedynie zwolnienie z czynności służbowych w dniu oddania krwi. Stan epidemii zmienia jednak wszystko. Oddanie krwi żołnierza po nowemu.

Oddanie krwi żołnierza po nowemuOddanie krwi żołnierza

Jak teraz wyglądają uprawnienia żołnierza oddającego krew? Po pierwsze zmiany mają zastosowanie w czasie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Tak się składa, że z tym mamy już dłuższy czas do czynienia. Honorowemu dawcy krwi, który w tym czasie odda krew, przysługuje zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym. Ogromna zmiana prawda? Zamiast zwolnienia lekarskiego tylko w dniu oddania to kolejnego dnia również nie stawiasz się w swojej jednostce. Pamiętaj jednak, że dodatkowy dzień za oddanie krwi dotyczy tylko czasu w stanie epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Po ich zakończeniu znów wracamy do zwolnienia tylko w dniu oddania krwi.

Skąd te zmiany?

Żyjemy w czasie pandemii zmiany w prawie mają na celu przede wszystkim mobilizację osób oddających osocze i krew. Zmiany służą też zabezpieczeniu zapotrzebowania na krew. Szpitale w dalszym ciągu – niezależnie czy pandemia czy nie – potrzebują krwi. Dostęp do niej jest mocno ograniczony przez pandemię a ilość dawców w tym czasie spadła. Dlatego dodatkowy dzień zwolnienia jako jeden z kilku dodatkowych przywilejów dla krwiodawców, może przyczynić się do podwyższenia ilość oddawanej krwi.

 

A Ty oddajesz krew? Pamiętaj, że przysługują Ci dwa dni zwolnienia od służby!

 

Czołem żołnierzu!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Obi Onyeador

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Piotr 27 stycznia, 2021 o 12:30

    Dzień dobry, gdzie dokładnie (podstawa prawna) jest napisane o dodatkowym dniu wolnym po oddaniu krwi? Pytam, abym mógł udzielić takowej odpowiedzi Przełożonemu, który na pewno będzie o to pytał.

    Odpowiedz

    Marcin 27 stycznia, 2021 o 22:25

    USTAWA z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

    2) po art. 9 dodaje się art. 9a w brzmieniu:
    „Art. 9a. 1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii:
    1) honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9, z tym że wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych przysługuje w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym;

    Odpowiedz

    Piotr 28 stycznia, 2021 o 08:10

    Dziękuję bardzo

    Odpowiedz

    Karol 18 kwietnia, 2021 o 18:51

    Witam
    A czy przełożeni mogą nie wyrazić zgody na oddanie krwi przez żołnierza?

    Odpowiedz

    Katarzyna 17 czerwca, 2021 o 19:26

    Czy przełożony może nie wyrazić zgody na oddanie krwi przez żołnierzy? Jaka podstawą prawna?

    Odpowiedz

    Radek 20 marca, 2022 o 23:38

    Czy przełożony może nie wyrazić zgody na oddanie krwi przez żołnierza???

    Odpowiedz

    Mateusz 6 października, 2021 o 10:42

    Witam czy alby iść oddać krew muszę mieć zgodę przełożonego czy wystarczy że go tylko poinformuję? I czy jest to gdzieś zapisane?

    Odpowiedz

    Mariusz 24 stycznia, 2023 o 20:07

    Witam. Czy za przysługujące mi dwa dni zwolnienia od służby, przysługuje mi również 80% wynagrodzenia ?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: