fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Odmowa udzielenia urlopu okolicznościowego

Artur Woźniak27 września 2021Komentarze (0)

Odmowa udzielenia urlopu okolicznościowego…, bo pandemia zmienia wszystko?

Zgadzasz się z tym zdaniem? Bo ja tak. A już w ogóle po tym jak czytam maile od żołnierzy z tym co dzieje się w jednostkach. Oczywiście mówię o „wpływaniu” dowódców na żołnierzy. Tak mówię o dobrowolnych szczepieniach. Po pierwsze to niektóre z tych historii mrożą krew w żyłach. Po drugie niektóre to działania wbrew prawu! Dzisiaj chciałbym napisać o wyjątkowo paskudnej sytuacji. Sytuacji, która związana była z odmową udzielenia urlopu okolicznościowego. Odmowa udzielenia urlopu okolicznościowego na ślub żołnierza.

Przeczytaj też o tym jak wygląda planowanie urlopu żołnierza >>>

Po co Ci urlop okolicznościowy?Odmowa udzielenia urlopu okolicznościowego

Właśnie po co w ogóle brać urlop okolicznościowy? Napisał do mnie młody żołnierz. Młody wiekiem i stażem. W tym roku, a dokładnie gdzieś w połowie lipca w jedną z sobót. Zamierzasz wraz ze swoją narzeczoną wziąć ślub. Dowódca jednostki wie o Twoim ślubie już od ponad 2 lat. Ogromne wydarzenie prawda? Wiesz, jak to jest? Oczywiście masa przygotowań! Goście, wesele, kościół, fotograf, garnitur, suknia ślubna, wybór menu. Stres z dnia na dzień większy, a zadań nie ubywa. Mijają miesiące i wszystko zapięte na ostatni guzik. Nawet pandemia nie zmienia planów weselnych! Wybrany dawno temu termin okazał się idealny patrząc na pandemię! Uff… Został ostatni tydzień. Ostatni tydzień a masz wrażenie, że jeszcze nic nie zrobiliście. Zostało kilka spraw do załatwienia na szybko.

Zastanawiałeś się jak wygląda kwestia odwołania z urlopu żołnierza zawodowego? Przeczytaj o tym tutaj>>>

Odmowa udzielenia urlopu okolicznościowego

Idealnie by wziąć urlop okolicznościowy. Trzy dni wystarczą. Więc myślisz sobie „dostanę urlop bez problemu”. Oczywiście idziesz do dowódcy jednostki. Mówisz mu o Twojej sytuacji i o tym, że chciałbyś wziąć trzy dni urlopu okolicznościowego. Jednak co słyszysz? „Nie udzielę Ci urlopu, bo nie jesteś zaszczepiony”. Więc to koniec tej historii? Oczywiście, że nie zakończyła się źle! Po pierwsze znasz swoje prawa. Po drugie napisałeś do mnie! 🙂 Przedstawiłeś dowódcy jednostki swoje racje. Udzielił ci tych trzech dni urlopu.

Jak to jest z tym urlopem?

Przepisy prawa są jasne. Bo mówią o tym, że dowódca jednostki „udziela” urlopu okolicznościowego żołnierzowi w przypadku zawarcia związku małżeńskiego. Ale też na urodzenie się dziecka, pogrzeb małżonka, pogrzeb dziecka. Urlop udziela od trzech do pięciu dni roboczych. Oczywiście nie ma tutaj dowódca możliwości odmowy. Może decydować czy dać ci 3, 4 czy 5 dni. Ale w mojej ocenie nie może odmówić!

 

A Ty miałeś problemy z urlopem okolicznościowym? Czy jakieś inne problemy w jednostce, bo nie jesteś zaszczepiony?

Czołem żołnierzu!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: nega

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: