fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Urlop okolicznościowy żołnierza zawodowego

Artur Woźniak06 października 2021Komentarze (0)

Sezon urlopowy

Jestem w trakcie okresu urlopowego. Nie wiem jak Ty, ale ja urlop mam zawsze dopiero przed sobą hehehe! Nie zawsze się uda wyjechać gdzieś chociaż na tydzień.

W tym roku mam nadzieję, że jednak uda się wszystkie sprawy zamknąć i ogarnąć na czas. I będę miał spokojny prawdziwy urlop.

Żołnierzu wiesz, że należy Ci się kilka rodzajów urlopów: wypoczynkowy, aklimatyzacyjny, dodatkowy, zdrowotny, szkoleniowy i okolicznościowy.

Urlop okolicznościowy żołnierzaDzisiaj chciałbym napisać trochę więcej właśnie o tym ostatnim. Urlop okolicznościowy żołnierza zawodowego.

Przeczytaj też o odmowie udzielenia urlopu wypoczynkowego żołnierzowi>>>

Urlop okolicznościowy żołnierza zawodowego

Po pierwsze żołnierzowi może zostać udzielony urlop okolicznościowy nie dłuższy niż pięć dni roboczych naraz.

Po drugie w szczególnych przypadkach możesz otrzymać ten urlop aż do pięciu miesięcy.

Jak widzisz dowódca jednostki może udzielić Ci urlopu okolicznościowego do 5 dni naraz. Musisz też złożyć wniosek. W przypadku ślubu, urodzenia dziecka, pogrzebu małżonka, pogrzebu dziecka masz prawo do od trzech do pięciu dni roboczych.

A do 3 dni roboczych w przypadku ślubu dziecka, pasierba, dziecka przyjętego na wychowanie i utrzymanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej. Ale też w przypadku pogrzebu rodziców, rodzeństwa, teściów, dziadków Twoich albo męża/żony.

Myślałeś o własnej firmie? Przeczytaj jak w 4 krokach założyć firmę żołnierza zawodowego>>>

Udzielanie urlopu

Tak jak pisałem wcześniej udziela go dowódca jednostki na Twój wniosek. Dowódca powinien udzielić Ci go w terminie przez Ciebie wybranym. Kiedy powinien być wybrany? W rozsądnym terminie.

Moim zdaniem powinien istnieć związek pomiędzy wydarzeniem z powodu którego ma zostać udzielony i terminem wskazanym przez ciebie. Dzień kiedy musisz załatwić formalności, dzień ślubu, dwa kolejne dni po urodzeniu dziecka, czy pogrzebie rodzica.

Wnioskowanie miesiąc po wydarzeniu może nie przejść chyba, że faktycznie dopiero wtedy pojawiła się taka konieczność! Pamiętaj, że termin musi być zasadny. Wniosek trzy miesiące po pogrzebie może być trudno uzasadnić.

Kilka razy na urlop okolicznościowy?

A co jeśli w tym samym roku wystąpią różne okoliczności uprawniające do urlopu okolicznościowego?

W lutym ślub, w sierpniu będziesz miał pogrzeb babci, a w grudniu urodzi Ci się córeczka. W takim przypadku możesz wziąć wolne w związku z każdym z tych zdarzeń.

Nie ma tu górnej granicy pojedynczych urlopów okolicznościowych. Naraz nie może być to więcej niż 5 dni albo 3 w zależności od okoliczności.

Korzystałeś kiedyś z kilku urlopów w jednym roku?

 

Czołem Żołnierzu!

Artur

***

Zdjęcie: Jakob Owens

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis: