fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wygląd żołnierza zawodowego

Artur Woźniak03 kwietnia 201915 komentarzy

Broda, wąsy, paznokcie czy makijaż u żołnierza zawodowego

Dzisiaj będzie krótko bo i temat nie jest obszerny. Dzisiaj kilka zdań o wyglądzie żołnierza zawodowego. Każdy z żołnierzy doskonale o tym wie, ale czasem warto przypomnieć sobie coś co jest tak oczywiste 😉 Może od zawsze marzyłeś o noszeniu brody albo sumiastych wąsów w stylu XVII-wiecznego szlachcica? Albo chciałabyś mieć od czasu do czasu kolorowe paznokcie? Wygląd żołnierza zawodowego co z nim?

Broda i wąsy żołnierza zawodowego

Wygląd żołnierza zawodowego

Wygląd żołnierza zawodowego jest dokładnie określony. Żołnierz ma mieć krótko obcięte włosy i zawsze dokładnie ogoloną twarz. Może mieć jedynie krótko przystrzyżone wąsy. Natomiast gdybyś zapragnął posiadać brodę to jedną z możliwości jest noszenie krótko przystrzyżonej jeżeli takie będą pisemne wskazania lekarza. O postępowaniu w przypadku zaświadczenia od lekarza przeczytasz więcej w poście – Zarost żołnierza w pierwszym dniu służby. Druga możliwość to zwrócenie się z wnioskiem o wyrażenie zgody do dowódcy Twojej jednostki wojskowej na noszenie brody.

Co musisz zrobić? Napisz wniosek, a Twój dowódca w przypadku wyrażenia zgody przepuścić zgodę przez rozkaz dzienny i kolejnego dnia od ukazania się w rozkazie dziennym możesz przyjść z brodą do jednostki. O ile tak szybko rośni Ci zarost:-)

Co mógłbym Ci doradzić żołnierzy?Jeżeli otrzymałeś zgodę to noś przy sobie wyciąg z rozkazu dziennego o wyrażeniu zgody tak na wszelki wypadek;-)

Może myślałeś o pracy poza wojskiem? Przeczytaj o tym tutaj>>>

Chciałbyś założyć spółkę, ale nie wiesz czy możesz jako żołnierz? Więcej dowiesz się tutaj>>>

Wygląd zewnętrzny żołnierki

Wygląd żołnierza zawodowego a właściwie żołnierki również został szczegółowo określony. Żołnierka w czasie służby, a właściwie wykonywania zadań służbowych musi mieć krótkie włosy albo krótko je upinać. Jeżeli najbardziej lubisz mocny makijaż to nie możesz stosować takiego makijażu. W grę wchodzi tylko i wyłącznie delikatny. A co do paznokci to wszelkie jaskrawe kolory, czy wzory również są zabronione. Co najwyżej delikatny róż czy inny, ale czy naturalne paznokcie nie są najlepsze?🙂

Mundur z inną garderobą

Wspominając o wyglądzie żołnierza zawodowego od razu wspomnę też o łączeniu munduru z inną garderobą. Nie możesz łączyć elementów munduru z cywilnymi ubraniami albo z częściami umundurowania innych państw. Ubierasz mundur albo cywilne ubrania albo mundur z demobilu innego państwa nigdy ich mix.

Żołnierz i żołnierka, którzy występują w mundurze nie mogą nosić biżuterii oraz innych ozdób. Jedynym co możesz to noszenie zegarka, obrączki oraz sygnetu lub pierścionka.

Gdybyś chciał bądź musiał przenosić paczki lub inne przedmioty będąc w mundurze to pamiętaj, że możesz to robić o ile są one zapakowane estetycznie tak by nie naruszyć powagi munduru.

 

Wniosek o napisanie dzisiejszego posta złożyła jedna z czytelniczek bloga i obserwatorka mojego Instagrama. Dlatego też powstał dzisiejszy post – tak dla przypomnienia wszystkim o odpowiednim wyglądzie żołnierza zawodowego. Przecież nie chcesz mieć nieprzyjemności i problemów w jednostce przez swój wygląd!

Żołnierki i żołnierze uważajcie na to co zamieszczacie w mediach społecznościowych w czasie służby albo będąc w mundurze 🙂

Na dzisiaj tyle! A Ty żołnierko jaki makijaż i paznokcie preferujesz?:-) Miałaś problemy w jednostce przez makijaż albo paznokcie?

 

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: freestocks.org

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jola 4 kwietnia, 2019 o 11:05

Dzień Dobry, bardzo konkretny i przydatny wpis. A co z tatuażami?

Odpowiedz

Artur Wozniak 4 kwietnia, 2019 o 11:11

Dziękuję Pani Jolanto! Bardzo mi miło:-) Jeżeli mowa o tatuażach to mam w planach osobny wpis dla nich bo sprawa nie do końca jest taka łatwa jak z makijażem. Mam nadzieję, że już niedługo poruszę kwestię tatuaży u żołnierzy zawodowych
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Piotr 4 lipca, 2019 o 21:42

Tak na szybko, tatuaże są raczej dozwolone w przypadku, gdy nie znajdują się na eksponowanym miejscu, np. dłonie, twarz, szyja. Zdarzają się przypadki, kiedy osoba wytatuowana (nawet w miejscach całkiem zakrytych przez odzież) odpada na komisji lekarskiej, więc tu też trzeba sie mieć na baczności i być gotowym na ewentualne odwołania od decyzji komisji. Pozdrawiam!

Odpowiedz

ula 17 kwietnia, 2019 o 12:41

Super dzieki ! 🙂 mam nadzieje ze troche osób to przeczyta i pomyśli 😉

Odpowiedz

Artur Wozniak 17 kwietnia, 2019 o 13:17

Pani Ulu:-) Tak jak pisałem powstał post zgodnie z Pani propozycją:-) nie wiem czy coś zdziała, ale kilka osób już go przeczytało więc kto wie!
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Piotr 12 września, 2019 o 13:12

Jak długo jest ważna taka zgoda dowódcy na noszenie brody i w jaki sposób i na jakich zasadach taką zgodę można cofnąć?

Odpowiedz

Artur Wozniak 16 września, 2019 o 07:14

Panie Piotrze moim zdaniem decyzja dowódcy jednostki jest ważna do końca roku, z początkiem nowego roku powinien Pan zwrócić się o nową zgodę, które powinna zostać wyrażona w rozkazie dziennym. Dowódca jednostki taką zgodę może cofnąć w każdej chwili. Zasadą jest, że żołnierz zarostu mieć nie może, a zgoda jest wyjątkiem, który można cofnąć zawsze.

Odpowiedz

Marcin 5 listopada, 2019 o 12:32

Odnosząc się do tego wpisu również należy zauważyć o nieprawidłowościach mianowicie Regulamin Ogólny określa, że żołnierz ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy etc. … Zauważyć należny, że może mieć wąsy lecz brodę już nie, otóż Słownik Języka Polskiego definiuje wąsy jak i brodę jako zarost. Powstaje wręcz sprzeczność, zarost według regulaminu to nie wąsy! Zaś w żadnym dokumencie na próżno szukać definicji krótko ostrzyżone włosy – jaka ma ich być długość ! 1,2,4 może 60 mm? Absurdy gonią absurdy….Należy zwrócić uwagę na wyrok SN w sprawie noszenia brody przez żołnierza z sierpnia 2010 roku.

Odpowiedz

Artur Wozniak 5 listopada, 2019 o 13:04

Panie Marcinie nie do końca rozumiem Pana intencje postaram się odpowiedzieć, ale nie wiem czy trafię;-) Regulamin Ogólny mówi wyraźnie o tym jak ma wyglądać żołnierz zawodowy. W jednostkach następuje uściślenie regulaminu i to jak należy rozumieć słowo “krótko”. Powołane przez Pana orzeczenie, które dobrze jest mi znane, dotyczy odpowiedzialności karnej, która ni jak się ma do odpowiedzialności dyscyplinarnej i proszę pamiętać, że stan faktyczny była taki, że żołnierz przebywał na misji w Afganistanie. Proszę Pamiętać Panie Marcinie, że prawa nie da się wbić w sztywne ramy i wszystko zależy od okoliczności faktycznych, które czasem mogą wszystko zmienić. Rozumiem natomiast rozgoryczenie brakiem dokładnego uregulowania kwestii wyglądu żołnierza bo jest to pole do wielu nadużyć i nieprawidłowości.
Dziękuję za Pana głos w dyskusji!

Odpowiedz

Żołnierz 12 listopada, 2019 o 19:44

Panie Arturze, wygląd żołnierza owszem jest bardzo ważny i jest określony miedzy innymi w ROSZ 96 pkt i dokładnie wszyscy go znamy, ostatnio wywiązała się burza odnośnie interpelacji poselskiej Pana Pawła SZRAMKI dotyczącej dyskryminacji żołnierzy noszących zarost ( oczywiście zgodnie z 96 pkt- tj. zwolnienie lekarskie) i ich niemożność wyjazdu na misje zagraniczne. Została sporządzona odpowiedz przez MON, która określa z jakich względów ci żołnierz nie powinni wyjeżdżać na misje zagraniczne i zostało nakreślone kiedy żołnierze mogą nosić zarost (tu znów mowa o pkt 96) Jak wiemy w miesiącu Sierpniu 2019r. D-ca 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego wydał rozkaz odnośnie wyglądu żołnierzy. Ale w październiku tego roku D-ca 15 GBZ poszedł jeszcze dalej i zabronił w rozkazie dziennym noszenia zarostu wszystkim żołnierzom brygady oraz cofnął wszystkie wydane zgody, nawet tym żołnierzom, którzy posiadają wskazania medyczne do jej noszenia ze względu na choroby skórne i posiadają odpowiednie zaświadczenia od lekarzy specjalistów. Należy podkreślić ze przy zwolnieniu lekarskim Dowódca w rozkazie stwierdza, że na podstawie zwolnienia żołnierz został zwolniony z golenia, a nie wydaje mu zgodę na noszenie brody, bo o taką zgodę należy wystąpić na piśmie jeżeli się nie ma zwolnienia lekarskiego. Moje pytanie brzmi, czy tym rozkazem naruszył ROSZ w pkt 96 i czy taki rozkaz mógł wydać ? Co będzie dalej zakaz chorowania, przynoszenia zwolnień lekarskich, zakaz mrugania powiekami w czasie rozmowy z przełożonym? Pozdrawiam

Odpowiedz

Żołnierz 23 stycznia, 2020 o 15:21

Witam.

Czy gdzieś w przepisach jest napisane, że żołnierz musi nosić za każdym razem przy sobie wyciąg z rozkazu, w którym zezwolono mu na noszenie brody?

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Artur Woźniak 23 stycznia, 2020 o 21:11

Nie ma takiego przepisu. Dla bezpieczeństwa polecam jednak mieć przy sobie taki wyciąg względnie znać numer i dzień rozkazu dziennego tak żeby można to było łatwo sprawdzić:-)

Odpowiedz

Zolnierz 26 lutego, 2020 o 17:15

Panie Arturze a co z odpowiedzią na moje pytanie z dnia 12 listopada 2019r.?

Odpowiedz

Piotr 29 maja, 2020 o 10:02

Witam. Czy jest określone jaką długość zarostu żołnierz może nosić? Chodzi mi o interpretację słowa “krótko”.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Artur Woźniak 17 czerwca, 2020 o 21:07

Niestety Panie Piotrze, ale nikt nie określił co to znaczy “krótko” jest tutaj pewna interpretacyjna dowolność i tak naprawdę to zależy od dowódcy jednostki jak żołnierz ma rozumieć “krótko”

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: