fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wygląd żołnierza zawodowego

Artur Woźniak03 kwietnia 201920 komentarzy

Broda, wąsy, paznokcie czy makijaż u żołnierza zawodowego

Dzisiaj będzie krótko bo i temat nie jest obszerny. Dzisiaj kilka zdań o wyglądzie żołnierza zawodowego. Każdy z żołnierzy doskonale o tym wie, ale czasem warto przypomnieć sobie coś co jest tak oczywiste 😉 Może od zawsze marzyłeś o noszeniu brody albo sumiastych wąsów w stylu XVII-wiecznego szlachcica? Albo chciałabyś mieć od czasu do czasu kolorowe paznokcie? Wygląd żołnierza zawodowego co z nim?

Broda i wąsy żołnierza zawodowego

Wygląd żołnierza zawodowego

Wygląd żołnierza zawodowego jest dokładnie określony. Żołnierz ma mieć krótko obcięte włosy i zawsze dokładnie ogoloną twarz. Może mieć jedynie krótko przystrzyżone wąsy. Natomiast gdybyś zapragnął posiadać brodę to jedną z możliwości jest noszenie krótko przystrzyżonej jeżeli takie będą pisemne wskazania lekarza. O postępowaniu w przypadku zaświadczenia od lekarza przeczytasz więcej w poście – Zarost żołnierza w pierwszym dniu służby. Druga możliwość to zwrócenie się z wnioskiem o wyrażenie zgody do dowódcy Twojej jednostki wojskowej na noszenie brody.

Co musisz zrobić? Napisz wniosek, a Twój dowódca w przypadku wyrażenia zgody przepuścić zgodę przez rozkaz dzienny i kolejnego dnia od ukazania się w rozkazie dziennym możesz przyjść z brodą do jednostki. O ile tak szybko rośni Ci zarost:-)

Co mógłbym Ci doradzić żołnierzy?Jeżeli otrzymałeś zgodę to noś przy sobie wyciąg z rozkazu dziennego o wyrażeniu zgody tak na wszelki wypadek;-)

Może myślałeś o pracy poza wojskiem? Przeczytaj o tym tutaj>>>

Chciałbyś założyć spółkę, ale nie wiesz czy możesz jako żołnierz? Więcej dowiesz się tutaj>>>

Wygląd zewnętrzny żołnierki

Wygląd żołnierza zawodowego a właściwie żołnierki również został szczegółowo określony. Żołnierka w czasie służby, a właściwie wykonywania zadań służbowych musi mieć krótkie włosy albo krótko je upinać. Jeżeli najbardziej lubisz mocny makijaż to nie możesz stosować takiego makijażu. W grę wchodzi tylko i wyłącznie delikatny. A co do paznokci to wszelkie jaskrawe kolory, czy wzory również są zabronione. Co najwyżej delikatny róż czy inny, ale czy naturalne paznokcie nie są najlepsze?🙂

Mundur z inną garderobą

Wspominając o wyglądzie żołnierza zawodowego od razu wspomnę też o łączeniu munduru z inną garderobą. Nie możesz łączyć elementów munduru z cywilnymi ubraniami albo z częściami umundurowania innych państw. Ubierasz mundur albo cywilne ubrania albo mundur z demobilu innego państwa nigdy ich mix.

Żołnierz i żołnierka, którzy występują w mundurze nie mogą nosić biżuterii oraz innych ozdób. Jedynym co możesz to noszenie zegarka, obrączki oraz sygnetu lub pierścionka.

Gdybyś chciał bądź musiał przenosić paczki lub inne przedmioty będąc w mundurze to pamiętaj, że możesz to robić o ile są one zapakowane estetycznie tak by nie naruszyć powagi munduru.

 

Wniosek o napisanie dzisiejszego posta złożyła jedna z czytelniczek bloga i obserwatorka mojego Instagrama. Dlatego też powstał dzisiejszy post – tak dla przypomnienia wszystkim o odpowiednim wyglądzie żołnierza zawodowego. Przecież nie chcesz mieć nieprzyjemności i problemów w jednostce przez swój wygląd!

Żołnierki i żołnierze uważajcie na to co zamieszczacie w mediach społecznościowych w czasie służby albo będąc w mundurze 🙂

Na dzisiaj tyle! A Ty żołnierko jaki makijaż i paznokcie preferujesz?:-) Miałaś problemy w jednostce przez makijaż albo paznokcie?

 

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: freestocks.org

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 20 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jola 4 kwietnia, 2019 o 11:05

  Dzień Dobry, bardzo konkretny i przydatny wpis. A co z tatuażami?

  Odpowiedz

  Artur Wozniak 4 kwietnia, 2019 o 11:11

  Dziękuję Pani Jolanto! Bardzo mi miło:-) Jeżeli mowa o tatuażach to mam w planach osobny wpis dla nich bo sprawa nie do końca jest taka łatwa jak z makijażem. Mam nadzieję, że już niedługo poruszę kwestię tatuaży u żołnierzy zawodowych
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Piotr 4 lipca, 2019 o 21:42

  Tak na szybko, tatuaże są raczej dozwolone w przypadku, gdy nie znajdują się na eksponowanym miejscu, np. dłonie, twarz, szyja. Zdarzają się przypadki, kiedy osoba wytatuowana (nawet w miejscach całkiem zakrytych przez odzież) odpada na komisji lekarskiej, więc tu też trzeba sie mieć na baczności i być gotowym na ewentualne odwołania od decyzji komisji. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Porucznik M 10 lipca, 2020 o 08:27

  Mam dziary na przedramionach, szyi, rękach i jedna lekko wchodzi na dłoń. Brak przeciwskazań – oficer WP

  Odpowiedz

  Adam 3 stycznia, 2021 o 22:57

  Cześć
  Napisał byś coś więcej o tatuażach, może masz jakiś znajomych którzy mieli problem na komisji. Chodzi o to że chciałbym zrobić sobie rękaw ale dużo się naczytałem ludzi że robią potem problemy.
  Dzięki i pozdrawiam.

  ula 17 kwietnia, 2019 o 12:41

  Super dzieki ! 🙂 mam nadzieje ze troche osób to przeczyta i pomyśli 😉

  Odpowiedz

  Artur Wozniak 17 kwietnia, 2019 o 13:17

  Pani Ulu:-) Tak jak pisałem powstał post zgodnie z Pani propozycją:-) nie wiem czy coś zdziała, ale kilka osób już go przeczytało więc kto wie!
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Piotr 12 września, 2019 o 13:12

  Jak długo jest ważna taka zgoda dowódcy na noszenie brody i w jaki sposób i na jakich zasadach taką zgodę można cofnąć?

  Odpowiedz

  Artur Wozniak 16 września, 2019 o 07:14

  Panie Piotrze moim zdaniem decyzja dowódcy jednostki jest ważna do końca roku, z początkiem nowego roku powinien Pan zwrócić się o nową zgodę, które powinna zostać wyrażona w rozkazie dziennym. Dowódca jednostki taką zgodę może cofnąć w każdej chwili. Zasadą jest, że żołnierz zarostu mieć nie może, a zgoda jest wyjątkiem, który można cofnąć zawsze.

  Odpowiedz

  Marcin 5 listopada, 2019 o 12:32

  Odnosząc się do tego wpisu również należy zauważyć o nieprawidłowościach mianowicie Regulamin Ogólny określa, że żołnierz ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy etc. … Zauważyć należny, że może mieć wąsy lecz brodę już nie, otóż Słownik Języka Polskiego definiuje wąsy jak i brodę jako zarost. Powstaje wręcz sprzeczność, zarost według regulaminu to nie wąsy! Zaś w żadnym dokumencie na próżno szukać definicji krótko ostrzyżone włosy – jaka ma ich być długość ! 1,2,4 może 60 mm? Absurdy gonią absurdy….Należy zwrócić uwagę na wyrok SN w sprawie noszenia brody przez żołnierza z sierpnia 2010 roku.

  Odpowiedz

  Artur Wozniak 5 listopada, 2019 o 13:04

  Panie Marcinie nie do końca rozumiem Pana intencje postaram się odpowiedzieć, ale nie wiem czy trafię;-) Regulamin Ogólny mówi wyraźnie o tym jak ma wyglądać żołnierz zawodowy. W jednostkach następuje uściślenie regulaminu i to jak należy rozumieć słowo “krótko”. Powołane przez Pana orzeczenie, które dobrze jest mi znane, dotyczy odpowiedzialności karnej, która ni jak się ma do odpowiedzialności dyscyplinarnej i proszę pamiętać, że stan faktyczny była taki, że żołnierz przebywał na misji w Afganistanie. Proszę Pamiętać Panie Marcinie, że prawa nie da się wbić w sztywne ramy i wszystko zależy od okoliczności faktycznych, które czasem mogą wszystko zmienić. Rozumiem natomiast rozgoryczenie brakiem dokładnego uregulowania kwestii wyglądu żołnierza bo jest to pole do wielu nadużyć i nieprawidłowości.
  Dziękuję za Pana głos w dyskusji!

  Odpowiedz

  Żołnierz 12 listopada, 2019 o 19:44

  Panie Arturze, wygląd żołnierza owszem jest bardzo ważny i jest określony miedzy innymi w ROSZ 96 pkt i dokładnie wszyscy go znamy, ostatnio wywiązała się burza odnośnie interpelacji poselskiej Pana Pawła SZRAMKI dotyczącej dyskryminacji żołnierzy noszących zarost ( oczywiście zgodnie z 96 pkt- tj. zwolnienie lekarskie) i ich niemożność wyjazdu na misje zagraniczne. Została sporządzona odpowiedz przez MON, która określa z jakich względów ci żołnierz nie powinni wyjeżdżać na misje zagraniczne i zostało nakreślone kiedy żołnierze mogą nosić zarost (tu znów mowa o pkt 96) Jak wiemy w miesiącu Sierpniu 2019r. D-ca 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego wydał rozkaz odnośnie wyglądu żołnierzy. Ale w październiku tego roku D-ca 15 GBZ poszedł jeszcze dalej i zabronił w rozkazie dziennym noszenia zarostu wszystkim żołnierzom brygady oraz cofnął wszystkie wydane zgody, nawet tym żołnierzom, którzy posiadają wskazania medyczne do jej noszenia ze względu na choroby skórne i posiadają odpowiednie zaświadczenia od lekarzy specjalistów. Należy podkreślić ze przy zwolnieniu lekarskim Dowódca w rozkazie stwierdza, że na podstawie zwolnienia żołnierz został zwolniony z golenia, a nie wydaje mu zgodę na noszenie brody, bo o taką zgodę należy wystąpić na piśmie jeżeli się nie ma zwolnienia lekarskiego. Moje pytanie brzmi, czy tym rozkazem naruszył ROSZ w pkt 96 i czy taki rozkaz mógł wydać ? Co będzie dalej zakaz chorowania, przynoszenia zwolnień lekarskich, zakaz mrugania powiekami w czasie rozmowy z przełożonym? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Żołnierz 23 stycznia, 2020 o 15:21

  Witam.

  Czy gdzieś w przepisach jest napisane, że żołnierz musi nosić za każdym razem przy sobie wyciąg z rozkazu, w którym zezwolono mu na noszenie brody?

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 23 stycznia, 2020 o 21:11

  Nie ma takiego przepisu. Dla bezpieczeństwa polecam jednak mieć przy sobie taki wyciąg względnie znać numer i dzień rozkazu dziennego tak żeby można to było łatwo sprawdzić:-)

  Odpowiedz

  Zolnierz 26 lutego, 2020 o 17:15

  Panie Arturze a co z odpowiedzią na moje pytanie z dnia 12 listopada 2019r.?

  Odpowiedz

  Piotr 29 maja, 2020 o 10:02

  Witam. Czy jest określone jaką długość zarostu żołnierz może nosić? Chodzi mi o interpretację słowa “krótko”.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 17 czerwca, 2020 o 21:07

  Niestety Panie Piotrze, ale nikt nie określił co to znaczy “krótko” jest tutaj pewna interpretacyjna dowolność i tak naprawdę to zależy od dowódcy jednostki jak żołnierz ma rozumieć “krótko”

  Odpowiedz

  Tomek 10 sierpnia, 2020 o 22:34

  A jak wygląda sprawa z zarostem u rezerwisty?

  Odpowiedz

  Krzysiek 15 października, 2020 o 23:51

  Dobrze ok . Czy konstytucja Rzeczypospolitej zabrania noszenia BRODY ??? Bo jako obywatel mam do tego prawo bo chce i mogę !!! To czy wkraczając w szeregi armii muszę się stosować najpierw do czego ???? Czy jak konstytucja daje mi prawo nosić brodę bo chce i lubię a wkraczając w szeregi do RP sił zbrojnych regulamin mi to uniemożliwia który z papierków ma moc ??? Regulamin ogólny RP czy konstytucja !!!!??? To łamiemy prawo ponad 500 albo i więcej lat . konstytucja mówi że mogę a regulaminy mówią że nie mogę ??? To gdzie tu POLSKA ?MOGE CZY NIE MOGĘ ???

  Odpowiedz

  Jan Ruła 24 listopada, 2020 o 16:33

  Wcale nie jest dokładnie określone. Jakie są włosy krótkie a jakie długie? Dla mnie 10cm to wciąż krótkie, ale dla kogoś innego krótkie to 3mm. Długość wąsa też nie podana, jaka to krótka broda?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: