fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Oświadczenie majątkowe żołnierza zawodowego

Artur Woźniak25 marca 20194 komentarze

Obowiązek składania oświadczenia majątkowego przez żołnierza zawodowego

Dzisiaj o jednym z najważniejszych moim zdaniem Twoich “papierkowych” obowiązków, które wykonujesz każdego roku. Tak… oświadczenie majątkowe żołnierza zawodowego musisz złożyć do 31 marca. Za to ze stanem majątkowym na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Od dłuższego czasu zajmuję się oświadczeniami majątkowymi. Uczestniczyłem w konferencjach naukowych, jestem w trakcie przygotowywania kolejnych artykułów naukowych o oświadczeniach majątkowych żołnierzy, ale i innych zobowiązanych do tego osób. Uczestniczyłem w konferencji i spotkaniach poświęconych planowanym zmianą w zakresie oświadczeń majątkowych. A co najważniejsze od jakiegoś czasu w  zajmuję się przyjmowaniem i analizowaniem oświadczeń majątkowych osób, które składają te oświadczenia na podstawie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności przez osoby pełniące funkcje publiczne. Jestem więc cały czas z tematem oświadczenia majątkowego żołnierza zawodowego na bieżąco.

Jak to jest z tymi oświadczeniami majątkowymi

Zacznijmy od początku. W 2008 roku został na żołnierzy nałożony obowiązek składania oświadczeń o stanie majątkowym. Oświadczenia majątkowe żołnierzy od samego początku budziły wśród Was wiele kontrowersji. Do dnia dzisiejszego stanowią nie lada wyzwanie, ale przede wszystkim problem.

Oświadczenie majątkowe żołnierza zawodowego

Po pierwsze kto składa oświadczenie o stanie majątkowym? Jak mówi ustawa oficerowie zawodowi (wszyscy z małym wyjątkiem) oraz podoficerowie, ale tylko Ci, którzy pełnią zawodową służbę wojskową w organach finansowych i logistycznych. Wyjątkiem są oficerowie zajmujący stanowiska służbowe sędziów sądów wojskowych oraz stanowiska służbowe prokuratorów do spraw wojskowych.

Masz obowiązek złożyć oświadczenie do 31 marca każdego roku. Nikt nie będzie Ci o tym przypominał:-) Wypełniasz te 5 czy 6 stron w zależności od ilości majątku i złożoności Twojej sytuacji i wysyłasz Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej. To już od Ciebie zależy czy zrobisz to przez kancelarię Twojej jednostki wojskowej w której pełnisz służbę wojskową czy wyślesz swojej oświadczenie majątkowe pocztą. Jeżeli robisz to pocztą to pamiętaj żeby wysłać je poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru! No i pozostaje Ci czekać czy Żandarmeria Wojskowa się dopatrzy czy nie dopatrzy się jakichś uchybień, nieścisłości czy braków.

Może zainteresuje Cię tekst o ryczałcie za przeniesienie żołnierza zawodowego?

Oświadczenie majątkowe żołnierza zawodowego – jak złożyć?

Wracając do przesyłania oświadczenia majątkowego żołnierza zawodowego. Pamiętaj, że musisz przesłać je w dwóch kopertach zgodnie z przepisami w sprawie przyjmowania, przewożenia, wydawania i ochrony materiałów niejawnych. Do tego na kopertach musisz podać dodatkowe informacje. Na kopercie zewnętrznej podajesz aktualny adres Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej (ul. Jana Ostroroga 35, 01 – 163 Warszawa) oraz adnotację „oświadczenie o stanie majątkowym”. Na kopercie wewnętrznej natomiast podajesz swój stopień, imię i nazwisko, imię ojca, numer PESEL, zajmowane stanowisko służbowe oraz nazwę lub numer jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni zawodową służbę wojskową.

Konsekwencje niezłożenia oświadczenia majątkowego żołnierza zawodowego

Dobrze a co jeżeli jakimś dziwnym trafem nie złożysz oświadczenia w terminie? Chociaż może lepiej zapytam co jeżeli oświadczenie majątkowe żołnierza zawodowego nie zostanie złożone w terminie? Najpierw Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej prześle wezwanie do złożenia oświadczenia o stanie majątkowym żołnierza. Jeżeli termin te upłynie bez złożenia oświadczenia wtedy dowódca jednostki ma obowiązek wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec takie żołnierza. O postępowaniu dyscyplinarnym i jego konsekwencjach i możliwej z mojej strony pomocy napiszę w innym poście.

Chcesz poczytać o zasiłku na zagospodarowanie żołnierza zawodowego?

Oświadczenie majątkowe żołnierza zawodowego – e-book

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że tym co nie zmienia się to pojawiające się błędy. Od podszewki znam z jakimi problemami boryka się składający oświadczenie majątkowe żołnierz zawodowy. Zmieniające się sytuacje rodzinne, majątkowe to wszystko wpływa na to jak powinno być wypełnione Twoje oświadczenie majątkowe. Życie… przecież wszystko się zmienia – finanse również. Zeznanie podatkowe zeznaniem podatkowym, ale PIT całości Twojej sytuacji majątkowej nie przedstawia. Spadki, darowizny, zakupy, hobby, lokaty, akcje, obligacje, dodatki i najróżniejszej inne sytuacje dotyczące Ciebie czy Twojego małżonka, Twojej małżonki.

Dlatego przygotowałem dla Ciebie e-booka, który zebrał wszystkie najważniejsze błędy w jedną całość. Po pierwsze ten e-book pozwoli Ci uniknąć błędów. Po drugie sprawi, że składając oświadczenie majątkowe żołnierza zawodowego będziesz miał spokój na kolejny rok:-)

Pobierz e-book o oświadczeniu majątkowym żołnierza zawodowego tutaj>>

A Ty już swoje oświadczenie majątkowe żołnierza zawodowego złożyłeś?

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Helloquence

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 606 119e-mail: kontakt@arturwozniak.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemysław 30 września, 2019 o 13:26

Bardzo dziękuję za szybką i jednoznaczną odpowieez.
Zachęcam innych do kontaktu z Panem Arturem.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojak 21 stycznia, 2020 o 19:37

Szanowny Panie Arturze,

czy wg Pana kompania logistyczna podległa bezpośrednio pod D-cę Brygady WOT jest organem logistycznym w rozumieniu art. 58 pkt 1 ustawy o służbie żołn. zaw.? Czy może wręcz przeciwnie? Jeśli nie jest organem logistycznym i nie powoduje to obowiązku składania oświadczenia przez żołnierzy kompanii, to czy dowódca jednostki mimo tego może nakazać im składać oświadczenia majątkowe?

pozdrawiam serdecznie
MK

Odpowiedz

Waldek 3 lutego, 2020 o 11:09

Czy jako podoficer odchodząc do rezerwy z dniem 31.01 .2020 muszę składać świadczenie majątkowe i jakie są konsekwencje nie złożenia ?
Pozdrawiam
Waldek

Odpowiedz

Artur Woźniak 3 lutego, 2020 o 11:50

Dzień dobry Panie Waldemarze! Powinien Pan złożyć oświadczenie majątkowe na dzień 31 grudnia 2019 roku. Panie Waldemarze co mogę powiedzieć… nie jest już Pan żołnierzem więc konsekwencje Pana nie dotyczą. Mimo wszystko uważam, że powinien Pan to oświadczenie o stanie majątkowym złożyć.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak z siedzibą w Mysłowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@arturwozniak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: