fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Egzekucja komornicza u żołnierza

Artur Woźniak26 lutego 20206 komentarzy

Kilka słów o trudnej sprawie

Każdemu może się to przytrafić. Wystarczy ciąg nieprzewidywalnych okoliczności, aby wpaść w spiralę długów. Na przykład zEgzekucja komornicza u żołnierza taką sytuacją ostatnio borykałem się razem z żołnierzem. Starałem się mu pomóc, a część jego problemów dało się rozwiązać i to zrobiłem. Wyszedł na prostą i teraz z nadzieją patrzy w przyszłość. Nie musi zamartwiać się co dalej i jak sobie poradzi. oczywiście przy okazji egzekucji komorniczej pojawiło się pytanie o to co podlega egzekucji – co komornik może zabrać. Odprawa mieszkaniowa? Świadczenie mieszkaniowe? Gratyfikacja urlopowa? Egzekucja komornicza u żołnierza zawodowego jak to z nią jest? A tak w ogóle to wszystko zaczęło się od pytania czy świadczenie mieszkaniowe żołnierza podlega zajęciu przez komornika.

Przeczytaj więcej o świadczeniu mieszkaniowym żołnierza>>>

Otrzymałeś karę dyscyplinarną? Sprawdź jak ona wpłynie na Twoje dodatkowe wynagrodzenie roczne!>>>

Egzekucja komornicza u żołnierza

Po pierwsze przepisy prawa bardzo dokładnie regulują kwestie tego co podlega egzekucji przez komornika. Po drugie to z uposażenia żołnierza zawodowego mogą być dokonywane potrącenia. Również ustawa mówi jak rozumieć pojęcie uposażenia żołnierza zawodowego. Przede wszystkim zalicza do niego uposażenie zasadnicze i dodatki do wynagrodzenia, dodatkowe uposażenie roczne, dodatkowe wynagrodzenie z tytułu powierzenia czasowego pełnienia obowiązków służbowych. Natomiast odprawa z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej podlega egzekucji przez komornika wyłącznie na zaspokojenie zaległych świadczeń alimentacyjnych. Jeżeli więc Twój dług nie dotyczy zaległych alimentów to komornik nie może zająć tych pieniędzy. Byłbym zapomniał! Również należności pieniężne: wypłacane przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby oraz ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy podlegają zajęciu przez komornika w całości! W związku z tym teraz już wiesz co komornik może Ci zabrać a co nie🙂

Egzekucja komornicza u żołnierza zawodowego to nie koniec świata! Napisz do mnie a postaram się pomóc w rozwiązaniu Twoich problemów:-)

 

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Jordan Rowland

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marzena 20 kwietnia, 2020 o 14:48

  Witam mam pyta ie czy komornik może mi zająć dodatkowe wynagrodzenie za misję zagraniczna? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Tomasz 21 kwietnia, 2020 o 18:56

  Witam jestem żołnierzem zawodym, mam pytanie czy komornik może mi zająć wszystkie należności wpływające na konto. Nagrody, Trzynastke. Gratyfikacje urlopowo.

  Odpowiedz

  Andrzej 21 sierpnia, 2020 o 09:35

  Nie zgodził bym się z tą gratyfikacją urlopową. To jest forma świadczenia rodzinnego, pieniądze otrzymują dzieci i małżonkowie więc komornik nie może ich zabrać.

  Odpowiedz

  Misiek 15 listopada, 2020 o 18:10

  Witam,
  Niebawem odejdę z zawodowej służby wojskowej na emeryturę. Dotychczas komornik sciągał należności z mojego wynagrodzenia. Moje pytanie dotyczy należności tzw.12tki po odejsciu ze sluzby(12 pensji przez okres 12 miesięcy lub jednorazowa wypłata tych środków). Jak rozumiem przy tej pierwszej opcji komornik będzie sciągał należności tak,jak to robił dotychczas-czyli co miesiąc. A jak to wyglada przy tej drugiej opcji? Czy może tak być,ze ściągnie od razu cała należność nie pozostawiając mi środków do życia na najbliższy rok…lub czy ewentualnie WBE nie powinno wypłacić mu takich środków? Sytuacje tez może skomplikować sytuacja taka,ze mam zasadzone alimenty na dziecko(z matka dziecka jestem umówiony na jednorazowa wypłatę za cały rok,potwierdzimy u notariusza). Ale co na to WBE i komornik?
  Pzdr i dziękuje za odpowiedz.

  Odpowiedz

  Michal 27 sierpnia, 2021 o 18:56

  Witam. Mam pytanie odnośnie zajmowania Pańskich środków przez komornika, mianowicie czy komornik wchodził panu na konto czy może odbywało się to już na etapie pracodawcy i na konto
  Otrzymywał pan już okrojoną wypłatę ? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Tomasz 22 lipca, 2021 o 10:48

  Czy uposażenie żołnierzy OT za udział w szkoleniu rotacyjnym lub zintegrowanym i za tzw. gotowość podlega egzekucji? Czy to uposażenie traktuje się jako żołd czy jak w przypadku żołnierzy zawodowych pensję?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: