fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Przejście z kontraktu na żołnierza zawodowego

Artur Woźniak27 kwietnia 2022Komentarze (0)

Czy dowódca może odmówić żołnierzowi przejścia z kontraktu na zawodowego?

Przejście z kontraktu na żołnierza zawodowego. O tym dzisiaj chciałbym napisać. Są rzeczy, które nie mieszczą się w głowie. I to jedna z nich. Dlatego poświęcam cały jeden wpis tylko temu. Wydawało mi się to oczywiste. Ale jak to w wojsku rzeczy oczywiste nie są oczywiste... Dostałem całkiem sporo zapytań od żołnierzy, którzy mają pewien problem. A mianowicie „odmawia się” im przejścia z kontraktu na żołnierza zawodowego (taka nazwa w nowej ustawie:-) wcześniej nazwalibyśmy ją służbą stałą). Tym samym dzisiaj chciałbym zakończyć dyskusję o tym czy mogą odmawiać czy też nie. Nawet podam podstawę prawną. Po pierwsze, żeby każdy mógł pokazać w jednostce, że to żołnierz ma rację, bo tak stanowi ustawa. Po drugie, żeby dowódcy jednostki wiedzieli, że nie można tak działać! Ustawa to ustawa i dowódca jednostki ma obowiązek przestrzegania prawa. Nie rozkaz jest najważniejszy a przepisy prawa.Przejście z kontraktu na żołnierza zawodowego

Przejście z kontraktu na żołnierza zawodowego

Dobrze to zacznijmy od przykładowych dwóch wiadomości mailowych jakie dostałem w ostatnich dwóch dniach.

Czy można zwolnić żołnierza, któremu kończy się kontrakt 30 czerwca, a żołnierz nie złoży rezygnacji. Dowódca jednostki może odmówić? Czy w myśl nowych przepisów żołnierz na kontrakcie w trakcie lub po wydaniu decyzji kontraktowej i tak już jest na czas nieokreślony.

 

Nie będę miał tych 14 dni, bo kontrakt kończy mi się 2 maja. W połowie kwietnia dostałem rozkaz personalny, że nie podpiszą ze mną kolejnego kontraktu. Jednostka twierdzi, że to wystarczy żebym nie przeszedł na służbę stałą. Czy to prawda?

 

Odmowa podpisania kolejnego kontraktu nie jest podstawą do odmowy przejścia z kontraktu na służbę zawodową (kiedyś stałą). Nawet więcej nie ma żadnej podstawy prawnej dla odmowy przejścia żołnierza kontraktowego na zawodowego żołnierza (w rozumieniu nowej ustawy). Jedyna możliwość, żeby nie przejść na zawodowego żołnierza to jest decyzja żołnierza i złożenie w ciągu 14 dni rezygnacji. Wtedy zostajesz na kontrakcie. To żołnierz decyduje czy chce być na kontrakcie. To, że nie masz tych 14 dni tylko 3, 5 czy 10 dni też jest bez znaczenia. Dlaczego? Nie lubię tego robić, ale podam podstawę prawną.

art. 790 ustawy o obronie Ojczyzny

Żołnierze pełniący służbę kontraktową w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy stają się żołnierzami zawodowymi w rozumieniu niniejszej ustawy, z zachowaniem ciągłości służby, chyba że w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy złożą u dowódcy jednostki wojskowej, w której wykonywali obowiązki służbowe, rezygnację z pełnienia służby wojskowej.

Pierwsze zdanie i wszystko jasne

Już pierwsze zdanie jasno wskazuje, że od 23 kwietnia wszyscy żołnierze na kontrakcie stają się żołnierzami zawodowymi (w rozumieniu ustawy). Nikt tutaj nie ma możliwości i prawa odmawiać albo wyrażać zgodę! To żołnierz może sam podjąć decyzję o pozostaniu na kontrakcie. Dowódca jednostki nie ma tutaj żadnego uprawnienia i żadnej możliwości działania.

Podsumowując od 23 kwietnia jesteś żołnierzem zawodowym w rozumieniu nowej ustawy. I tylko Ty masz możliwość decydowania o pozostaniu na kontrakcie. Masz na to 14 dni. Jeżeli przez te kilka dni nic nie zrobić to od 23 kwietnia i tak jesteś zawodowym żołnierzem. Stałeś się żołnierzem zawodowym z mocy prawa.

 

Jeżeli będziesz miał identyczny problem to daj mi znać. Napisz do mnie maila: kontakt@arturwozniak.pl Takie działanie jest niezgodne z prawem i masz prawo się odwołać! 23 kwietnia zostałeś żołnierzem zawodowym w rozumieniu nowej ustawy i nic poza Twoją rezygnacją tego nie może zmienić!

Artur Woźniak

radca prawny

Prawnik na poligonie

***

Zdjęcie: Mat Napo

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: