fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Kolory sali sądowej. Kto jest kim na sali rozpraw

Artur Woźniak22 maja 2019Komentarze (1)

Wszystkie kolory sali sądowej

Dzisiaj chciałbym odpowiedzieć na pytanie, które bardzo często słyszę nie tylko od klientów, ale również od moich znajomych.  Myślę, że i Ty czasem się zastanawiasz kto jest kim na sali sądowej i kto ma jaki kolor togi. Bardzo często w telewizji pokazywane są relacje z sądu, bardzo często wypowiadają się osoby, które ubrane w togi wypowiadają się o sprawie, którą poszura materiał telewizyjny. Przedstawiciele kilku grup zawodowych mają obowiązek występować przed sądem w oficjalnych strojach – togach, które różnią się od siebie kolorami żabotów. Mamy kolor niebieski, zielony, fioletowy, czerwony, biało-czerwony, szarobłękitny. No to przejdźmy do rzeczy – kolory sali sądowej, czyli kto jest kim na sali rozpraw.

Niebieski radca prawny

Ja jako radca prawny na co dzień w sądzie noszę togę z niebieskim żabotem. Niebieski jest uważany za kolor uspokajający i pobudzającym twórcze myślenie. Mogę powiedzieć, że na Sali sądowej nigdy nie wiadomo co się wydarzy i twórcze myślenie jest bardzo ważne w pracy radcy prawnego:-) Kreatywne myślenie i spokój to podstawa bo nie tylko sala rozpraw może stresować, ale też chociażby negocjacje prowadzone dla klienta czy tworzenie umów wymaga nierzadko twórczego myślenia:-) Mnie osobiście ten kolor inspiruje a zakładając togę mam jeszcze więcej motywacji do działania dla klienta.

Radca prawny to profesjonalny prawnik, który posiada uprawnienia do zawodowego reprezentowania klientów przed sądami, czy innymi organami. Żeby zostać radcą prawnym poza pewnymi wyjątkami należy ukończyć aplikację radcowską i zdać państwowy egzamin radcowski a na końcu wpisać się na listę radców pranych. Ja ukończyłem aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w KatowicachJ wpisałem się na listę radców prawnych pod numerem KT-4096. To też mam na swojej pieczątce:

radca prawny Artur Woźniak KT-4096 Kolory sali sądowej

Mogę być pełnomocnikiem w każdej sprawie przed sądami – ja jako radca prawny.

Żołnierzu może zainteresuje Cię sprawa podziału należności z misji przy rozwodzie>>

Adwokat zawsze w zieleni

Radcowie prawni i Adwokaci mają takie same uprawnienia. Też mogą być pełnomocnikami w każdej sprawie przez sądami i organami. Adwokat nosi żabot w kolorze zielonym. Zielony kolor nadziei, który wiąże się z nadzieją w sprawach karnych;-) oczywiście jest już to zaszłość historyczna bo tak jak wskazałem radcowie prawni i adwokaci mają te same uprawnienia i mogą reprezentować klientów we wszystkich sprawach – cywilnych, karnych, gospodarczych, rodzinnych, administracyjnych i innych.

Aby zostać adwokatem, z pewnymi wyjątkami, koniecznym jest odbycie aplikacji adwokackiej, zdanie egzaminu adwokackiego i wpisanie się na listę adwokatów.

Nie wchodząc w szczegóły (tutaj zwracam się do wszystkich kolegów i koleżanek radców prawnych i adwokatów o wyrozumiałość 😉 ) różnica pomiędzy radcami prawnymi a adwokatami sprowadza się do koloru żabotu.

Sędziowski fiolet

Toga z fioletowym żabotem oraz specyficzna biżuteria jaką jest łańcuch z orłem to atrybuty najważniejszej osoby na sali rozpraw. To ta osoba rozstrzyga sprawę – to sędzia. Co ważne kolor ten jest taki sam dla wszystkich sędziów niezależnie od tego czy orzeka w sądzie rejonowym, okręgowym czy apelacyjnym. Pewna różnica w wyglądzie, ale nie kolorze, togi pojawia się u sędziów Sądu Najwyższego, którzy noszą też birety (takie specyficzne nakrycie głowy).

Droga do zawodu sędziego podobnie jak u radców prawnych i adwokatów wiedzie przez aplikację.

Nietypowy kolor sali sądowej

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, który stoi na straży naszej Konstytucji, noszą żaboty w kolorach naszych barw narodowych – biało-czerwone. Sędziowie Trybunału Konstutucyjnego podobnie jak sędziowie Sądu Najwyższego noszą birety. Oczywiście tak jak każdy przewodniczący składu sędziowskiego i w Trybunale Konstytucyjnym Sędzia przewodniczący ma na szyi łańcuch z orłem.

Może myślisz o założeniu firmy jako żołnierz zawodowy? Sprawdz co musisz zrobić!

Czerwień to kolor prokuratora

Prokuratorzy noszą żaboty w kolorze czerwieni. Oczywiście prokuratorzy pełnią odpowiedzialną funkcję oskarżyciela publicznego. Po pierwsze zadanie prokuratora na pewno jest wszystkim znane i każdy dobrze wie czym zajmuje się prokurator. Jest to strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem osób, które dopuściły się przestępstwa. Aby założyć ten kolor na sali sądowej podobnie jak w innych prawniczych zawodach koniecznym jest przejście przez aplikację w tym wypadku aplikację prokuratorską.

Radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

W swojej karierze na sali sądowej tylko kilkukrotnie trafiłem żeby przeciwnikiem na rozprawie był właśnie Radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Radcowie Prokuratorii noszą żaboty w kolorze szaroniebieskim. Czym jest Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa? Przede wszystkim to oficjalny pełnomocnik Skarbu Państwa w sporach sądowych. Co ciekawe radcą Prokuratorii zostać może m.in. radca prawny, adwokat lub notariusz albo sędzia w tym sędzia sądu administracyjnego ale też prokurator.

Kolory na sali sądowej – podsumowanie

Dlaczego w ogóle noszona jest przez poszczególne prawnicze zawody toga? To historyczna pozostałość, która utrzymuje się nie tylko w Polsce ale i w innych krajach. Ma ona przede wszystkim ma nadawać uroczysty charakter rozprawie i pokazywać jej istotność, podkreślać powagę sądu. Oczywiście jest to strój historyczny pozwalający szybko zorientować się kto jest kim na sali sądowej.

Poznałeś już wszystkie kolory sali sądowej! A może chciałbyś więcej postów o sali sądowej? To napisz o czym chciałbyś przeczytać!

Dzisiaj dowiedziałeś się o każdym z kolorów sali sądowej. Przeczytałeś o radcach prawnych, adwokatach, prokuratorach, sędziach i radcach Prokuratorii Generalnej. Czy teraz już bez problemu będziesz wiedział kto jest kim?

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Wesley Tingey

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Wiktoria 25 kwietnia, 2020 o 10:53

  Witam serdecznie,
  Artykuł bardzo mi pomógł, w zadaniu domowym z Wosu.
  Mam pytanie jak teraz podczas kwarantanny radzą sobie przedstawiciele grup zawodowe, które Pan opisał?
  Pozdrawiam i Życzę zdrowia.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: