fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Czy żołnierz zawodowy może być wolontariuszem?

Artur Woźniak15 stycznia 2019Komentarze (0)

Wolontariat żołnierza zawodowego

Kilka ostatnich postów poświęciłem możliwości dorobienia sobie do uposażenia żołnierza. Pisałem o działalności gospodarczej żołnierza zawodowego oraz o pracy żołnierza poza wojskiem. Dzisiaj natomiast chciałbym poświęcić kilka zdań o tym, czy wolontariat żołnierza zawodowego jest w ogóle dozwolony.

Do napisania tego postu skłoniły mnie dwa coroczne wydarzenia, które nie istniałyby gdyby nieWolontariat żołnierza zawodowego tysiące wolontariuszy wyruszających niezależnie od warunków pogodowych zbierając pieniądze, albo przygotowujących paczki dla potrzebujących. Siedząc przed telewizorem nie raz można trafić na komunikaty społeczne o dobroczynnych akcjach odbywających się w całym kraju. Tak też było i u mnie bo w sobotni wieczór w trakcie reklamy natrafiłem właśnie na taki spot informacyjny. Zanim się on skończył wpadło mi do głowy jedno zasadnicze pytanie. Czy żołnierz zawodowy może wspierać działalność dobroczynną w inny sposób niż finansowo? Czy wolontariat żołnierza zawodowego to jest coś w ogóle możliwego?

Żołnierzu chcesz być wolontariuszem?

Już spieszę z odpowiedzią. Znasz podstawową zasadę panującą w wojsku? A właściwie powinienem napisać podstawowy zakaz, który obowiązuje wszystkich żołnierzy? Żołnierzowi nie wolno podejmować dodatkowego zatrudnienia, ale też prowadzić działalności gospodarczej żołnierzowi zawodowemu. Drugim ograniczeniem jest konieczność przeprowadzenia całej procedury jeżeli chciałbyś przystąpić do stowarzyszenia, czy fundacji (o czym chciałbym napisać w innym poście). Oczywiście od razu widać, że w ramach tych zakazów i ograniczeń nie ma w ogóle mowy o wolontariacie. Żołnierzu bez żadnych problemów możesz więc zostać wolontariuszem w szpitalu, hospicjum, czy innej instytucji. Oczywiście jeżeli nie będzie się to wiązało z zostaniem członkiem stowarzyszenia, czy fundacji.

Co na to Twój dowódca jednostki?

Przepisy prawa nie nakładają na Ciebie obowiązku uzyskania zgody czy informowania dowódcy. Natomiast ja z ostrożności i dla własnego spokoju i bezpieczeństwa wystosowałbym krótkie pismo informacyjne. Wystarczy dwa zdania skierowane do dowódcy jednostki wojskowej w której pełnisz służbę. Napisz od kiedy będziesz wolontariuszem, gdzie i co będziesz tam robił.

A czy Ty jesteś już wolontariuszem albo planujesz nim zostać?

Wolontariat żołnierza zawodowego to coś dla Ciebie?

 

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Zdjęcie: Erwan Hesry

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: