fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Żołnierz zawodowy na polowaniu

Artur Woźniak22 stycznia 2019Komentarze (0)

Żołnierz zawodowy myśliwym?

Jest środek nocy, a Ty jesteś już na nogach. Ubierasz strój, który utrudnia wypatrzenie Ciebie w terenie, bierzesz strzelbę, wyciągasz z lodówki przygotowany wcześniej prowiant i wychodzisz w domu. Przed Tobą kilkadziesiąt kilometrów dojazdu. Włączasz swoją ulubioną płytę. Po drodze zabierasz jeszcze kilku znajomych tak samo przygotowanych ja Ty. Przed Tobą dziki parking gdzieś w połowie drogi między początkiem a końcem ogromnego lasu. Wysiadacie. widzisz, że do wschodu słońca jest jeszcze nie więcej niż godzina.

Jest sobota, ale pomimo tak wczesnej pory nie tylko Ty i dwoje Twoich znajomych jesteście w tym miejscu. Żołnierz zawodowy na polowaniuWymieniacie kilka zdań z pozostałymi, a potem w skupieniu i ciszy ruszacie przed siebie. Spostrzegasz ambonę na którą wchodzisz po kilku szczeblach drabiny, a potem wyciągasz lornetkę. Wypatrujesz jakiegoś ruchu w oddali i widzisz coś. Jakiś ruch w krzakach przed Tobą… bierzesz strzelbę do ręki… robisz to bardzo powoli i cicho… widzisz wyłaniający się kształt… jest coraz bliżej… wymierzasz czekając na najlepszą okazję… słyszysz tylko Twój oddech… odliczasz… 3… 2… 1… i nic… zwierzyna przestraszona uciekła zanim zdążyłeś oddać strzał…

Żołnierz zawodowy na polowaniu

Nigdy nie byłem na polowaniu i nie wiem jak ono wygląda, ale czy żołnierz zawodowy na polowaniu może być?

Na pewno pamiętasz ostatnie dyskusje o odstrzale dzików, które z resztą ostatnio już miały miejsce. Nie będę odnosił się do tego czy to jest wskazane czy nie, bo chciałbym się skupić na tym czy żołnierz zawodowy może w takim odstrzale uczestniczyć.

Oczywiście, że możesz być myśliwym. Spokojnie i bez problemu możesz zostać członkiem koła łowieckiego, oczywiście po spełnieniu stawianych przez nich warunków:-) Jeżeli uczestniczenie żołnierza zawodowego w polowaniu to jego pasja to rozwijaj ją i spędzaj tak czas! Natomiast ja z ostrożności i dla własnego spokoju i bezpieczeństwa radziłbym Ci wystosować krótkie pismo informacyjne do Twojego dowódcy. Nie musi to być długie pismo bo wystarczy dwa zdania skierowane do dowódcy jednostki wojskowej w której pełnisz służbę. Dlaczego tak musisz zrobić?

Dowódco jednostki co może żołnierz myśliwy?

Dowódco jednostki wojskowej jeżeli żołnierz zawodowy w Twojej jednostce należny do koła łowieckiego, który może polować to pamiętaj, że ma on pewne uprawnienia. Dotyczą one sytuacji w której następuje tzw. odstrzał sanitarny zwierząt. Żołnierz zawodowy na polowaniu to nie jest problem!

Żołnierz zawodowy, który uczestniczy w odstrzale sanitarnym zwierząt ma prawo do 6 dni roboczych zwolnienia od służby. Są to oczywiście dni robocze przysługujące w każdym roku kalendarzowym. Co jednak ważne dni zwolnienia na odstrzał sanitarny zwierząt udzielane są po dokonaniu porozumienia między dowódcą a żołnierzem.

Dowódco i Ty żołnierzu pamiętaj, że za czas zwolnienia na sanitarny odstrzał zwierząt zachowujesz prawo do wynagrodzenia ustalonego na zasadach dotyczących ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Co mogę powiedzieć? Żołnierzu zawodowy na polowania możesz spokojnie jeździć. Możesz być myśliwym i możesz nawet mieć z tego tytułu pewne korzyści nie tylko związane z trofeami, ale związane ze służbą! Kilka dni wolnego na Twoją pasję!

A czy Ty jesteś myśliwym? Bywałeś żołnierzu zawodowy na polowaniu? Korzystałeś z uprawnienia do dnia wolnego na odstrzał zwierzyny?

Pozdrawiam Cię!

Artur

***

Poczytaj też o działalności gospodarczej żołnierza albo sprawdź czy żołnierz zawodowy może być wolontariuszem

***

Zdjęcie: Sebastian Pociecha

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: