fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Wezwanie na ćwiczenia rezerwy?

Artur Woźniak13 grudnia 202214 komentarzy

Żołnierz rezerwy, czy rezerwista?

Dostałeś może kartę powołania na ćwiczenia rezerwy? A może tylko chcesz dowiedzieć się co w przypadku gdybyś taką kartę powołania dostał? To świetnie trafiłeś!

W tym wpisie przeczytasz o tym ćwiczeniach rezerwy, o tym kiedy możesz otrzymać kartę powołania i jak się odwołać od otrzymanej karty powołania.

Ale zanim o tym to może zaciekawi Cię możliwość zmiany kategorii wojskowej? Masz A i chcesz ją zmienić albo masz D a chcesz iść do wojska? Oczywiście przeczytasz o tym we wpisie: Jak zmienić kategorię wojskową?

Teraz możemy przejść do konkretów. Wezwanie na ćwiczenia rezerwy – kto może zostać wezwany. I jak odwołać się od wezwania – karty powołania?

Wezwanie na ćwiczenia rezerwy?Wezwanie na ćwiczenia rezerwy

Miałem okazję rozmawiać z jedną z osób, które otrzymały karty powołania z jednego z Wojskowych Centrum Rekrutacji. Widziałem również kartę powołania na ćwiczenia.

Wydaje się to trochę nie do pomyślenia, że kilkanaście lat po kwalifikacji wojskowej możesz dostać wezwanie na ćwiczenia, prawda?

Karta powołania przychodzi w najmniej dogodnym terminie. Oczywiście człowiek myśli o świętach, zbliża się koniec roku i zaczyna planować nowy rok. Albo już się masz pakować na urlop, dopiero co zmieniłeś pracę.

Historia Piotra – osoby w pasywnej rezerwie

A tutaj jeden z bohaterów – nazwijmy go Piotr – otrzymał kartę powołania na końcówkę marca.

To bardzo odległy termin. I cieszy to, że WCR wzięło to pod uwagę, że ćwiczenia rezerwy dezorganizują życie.

Potrzeba trochę czasu na zorganizowanie wszystkiego na czas ćwiczeń. Nieważne czy masz firmę, czy jesteś pracownikiem to karta powołania dużo zmienia.

Piotr kwalifikację wojskową przeszedł dawno temu. Teraz ma koło 35 lat. Jest informatykiem. Łączy pracę na etacie i własną firmą. Nie zatrudnia nikogo i nie ma możliwości by ktoś zajął się jego firmą na czas ćwiczeń. Poza kwalifikacją wojskową w okolicach 18 urodzin nie miał więcej do czynienia z wojskiem.

Czy w takim razie Piotr na takie ćwiczenia może zostać wezwany?

Czy karta powołania jest dla niego wiążąca?

Co powinien zrobić Piotr jeżeli nie chce uczestniczyć w ćwiczeniach rezerwy?

Rezerwista, czyli osoba w rezerwie pasywnej

Po pierwsze możemy podzielić się na żołnierzy rezerwy i osoby w rezerwie pasywnej. A dokładniej do pasywnej rezerwy w ramach służby w rezerwie.

Do rezerwy pasywnej zaliczane są osoby, które:

 1. mają uregulowany stosunek do służby wojskowej,
 2. nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej,
 3. nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63 roku życia.

Jeżeli przeszedłeś tylko kwalifikację to zaliczasz się do tego pierwszego punktu. Masz uregulowany stosunek do służby wojskowej. Na podstawie przepisów prawa przeniesiono Cię do rezerwy.

Potocznie zatem jesteś rezerwistą.

Żołnierz w rezerwie pasywnej to nie osoba w rezerwie pasywnej

Osoby w rezerwie pasywnej nie możesz mylić z żołnierzem rezerwy.

To dwie różne osoby. Żołnierzem rezerwy możesz zostać. Tylko jeżeli tego będziesz chciał. Pamiętaj, że piszę tutaj o sytuacji osób, które przeszły tylko kwalifikację wojskową i to ich dotyczy ta sytuacja.

Żołnierz w rezerwie musi brać udziału w ćwiczeniach wojskowych!

Po pierwsze ćwiczenia te mogą polegać również na zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków. Po drugie poprzez udział w akcjach poszukiwawczych oraz ratowaniu życia ludzkiego.

W takich przypadkach limit ilości dni na ćwiczeniach nie obowiązuje.

Ćwiczenia osób w rezerwie pasywnej

Osoba w rezerwie pasywnej nie musi brać udziału w ćwiczeniach!

I tyle w tym temacie. Nie ma przymusu i obowiązku. Możesz się zgodzić, ale nie musisz. A jak się zgodzisz to co? O tym za chwilę przeczytasz!

Czy zwolnienie lekarskie zwalnia z ćwiczeń wojskowych?

O ile jesteś żołnierzem rezerwy to tak. Jeżeli zostałeś wezwany na ćwiczenia i w tym samym czasie przebywać będziesz na zwolnieniu lekarskim to jest to podstawa do zwolnienia z ćwiczeń.

Pamiętaj jednak, że takie zwolnienie działa tylko na dane ćwiczenia. Na przykład na kolejne ćwiczenia, które odbywać się w tym samym roku znów możesz zostać wezwany.

Zwolnienie lekarskie osoby w rezerwie pasywnej

Osoby w rezerwie pasywnej nie muszą się martwić.

I tak nie możesz zostać wezwany na ćwiczenia rezerwy. Nie możesz otrzymać karty powołania.

Możesz otrzymać co najwyżej wezwanie do WCR, gdzie uzupełnią informacje o Tobie. Do tego zapytają, czy nie chcesz uczestniczyć w ćwiczeniach. Odmówisz? Nie ma problemu! Osoba w rezerwie pasywnej może iść na ćwiczenia o ile będzie chciała.

Pamiętaj jednak, że jeżeli się zgodzisz to po przysiędze wojskowej staniesz się żołnierzem w rezerwie i wtedy możesz już regularnie dostawać kartę powołania na ćwiczenia żołnierzy rezerwy.

Jaka jest kara za niestawienie się na ćwiczenia?

Oczywiście przepisy przewidują również karę za to, że nie pójdziesz na ćwiczenia. I to dotkliwą karę. Karę aresztu lub grzywny.

Jeżeli nie możesz się stawić to skontaktuj się z jednostką i przedstaw zwolnienie lekarskie albo inną okoliczność uniemożliwiającą Ci uczestniczenie w ćwiczeniach.

Oczywiście zawsze możesz odwołać się od karty powołania na ćwiczenia. Piszę o tym trochę niżej :-).

Wezwanie na ćwiczenia – co grozi za nieodebranie listu z WCR?

Po pierwsze to, że nie odbierzesz listu nie znaczy, że dadzą Ci spokój. Dotyczy to nie tylko spraw wojskowych, ale wszystkich.

Nieodebranie listu powoduje, że nie będziesz miał jak się odwołać od karty powołania. Nie będziesz wiedział, że masz się stawić i kiedy na ćwiczenia. A za to jak pisałem wyżej grozi areszt lub grzywna.

Pamiętaj! Jeżeli otrzymałeś wezwanie z WCR to musisz się tam stawić zgodnie z terminem z wezwania. Masz obowiązek stawić się w WCR lub na badania lekarskie.

Nie możesz również odmówić udzielenia informacji związanych z Tobą a potrzebnych w ewidencji wojskowej.

Nie zrobisz tego? To grozi Ci kara ograniczenia wolności lub grzywna!

Wezwanie na ćwiczenia rezerwy a praca?

Muszę tutaj opisać dwie sytuacje. Po pierwsze od strony wezwanego na ćwiczenia. Po drugie od strony pracodawcy.

Pracodawca zostaje bez pracownika. Otrzymuje rekompensatę. Na czas ćwiczeń pracodawca musi udzielić Ci urlopu bezpłatnego.

Ty jako uczestnik ćwiczeń rezerwy wynagrodzenia od pracodawcy nie otrzymasz. Za to wszystkie inne prawa wynikające ze stosunku pracy masz zachowane. Wynagrodzenie wypłaci Ci wojsko. Należy Ci się dzienna stawka zależna od uposażenia podstawowego żołnierza i Twojego stopnia wojskowego.

Zarabiasz więcej? Nie ma problemu! Możesz otrzymać rekompensatę.

A co z prowadzącymi biznes? Tutaj znaczenie ma dochód z roku poprzedniego. Tą rekompensatę wypłaca Wójt, Burmistrz, Prezydent Miasta. Masz 3 miesiące żeby złożyć wniosek o rekompensatę. Zleceniobiorcy mogą liczyć tylko na wynagrodzenie z wojska.

Odwołanie od decyzji o powołaniu na ćwiczenia rezerwy

Wezwanie na ćwiczenia rezerwy to nie koniec świata!

Zawsze możesz się odwołać od decyzji.

Po pierwsze sprawdź podstawę prawną w karcie powołania. Otrzymałem kilka w których podstawą prawną jest nieobowiązująca ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP! Oczywiście musisz dokładnie przeanalizować kartę powołania. I co istotne sprawdź kiedy są ćwiczenia.

Otrzymałeś decyzję o powołaniu na ćwiczenia rezerwy? Czyli kartę powołania? Chcesz się od tego odwołać, ale nie wiesz jak?

Napisz do mnie na: kontakt@arturwozniak.pl a przygotuję dla Ciebie odwołanie od decyzji ustalającej Twoją kategorię wojskową.

 

Zastanawiasz się co zrobił Piotr? Piotr po konsultacji ze mną dowiedział się, że nie jest żołnierzem rezerwy i nie musi uczestniczyć w ćwiczeniach rezerwy.

A wezwanie na ćwiczenia rezerwy? Karta powołania została błędnie wystawiona i z błędną podstawą prawną! Z ostrożności Piotr zdecydował się zwrócić się o zmianę kategorii wojskowej.

 

Zajrzyj również do informatora przygotowanego dla rezerwistów. Przygotowało go Ministerstwo Obrony Narodowej. „Rezerwista. Bądź gotowy do wyzwania”. Tam jak i u mnie przeczytasz o podziale na osoby w rezerwie pasywnej (rezerwistach) i żołnierzach rezerwy.

 

Artur Woźniak
radca prawny
Prawnik na poligonie

Zdjęcie: Museum Victoria

***

Jak zmienić kategorię wojskową?

Kategorię wojskową otrzymuje się podczas kwalifikacji wojskowej.

Możesz otrzymać jedną z 4 kategorii (A, B, D lub E). Pewnie jak większość na kwalifikację stawiłeś się około 18 roku życia.

Otrzymałem wiele pytań o możliwość zmiany kategorii wojskowej. I to nie tylko z wyższej na niższą, ale również z niższej na wyższą. Jak zmienić kategorię wojskową? [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 13 grudnia, 2022 o 14:37

  Ciekawy wpis, jednego jednak nie rozumiem. Pisze Pan, że osoba w rezerwie pasywnej, nie musi brać udziału w ćwiczeniach wojskowych. A w informacji rządowej do której dał Pan link, jest informacja, że osoba w rezerwie pasywnej ma obowiązek odbywać ćwiczenia wojskowe (max. 90 dni)…

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 13 grudnia, 2022 o 14:53

  Dzień dobry Panie Kamilu!
  Nie widzę takiego fragmentu w dokumencie z MON. W którym miejscu jest o tym mowa? Jedyne co znalazłem to to, że żołnierz rezerwy ma obowiązkowe ćwiczenia.
  Dobrego dnia!
  r. pr. Artur Woźniak

  Odpowiedz

  Kamil 13 grudnia, 2022 o 15:04

  Strona 14. Czyli jeśli dobrze rozumiem, to jeśli mam tylko kwalifikację wojskową, to jestem osobą w rezerwie pasywnej, a żołnierzem rezerwy pasywnej, mogę zostać tylko jeśli dobrowolnie wyrażę na to zgodę??

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 13 grudnia, 2022 o 15:12

  Panie Kamilu strona 14 dotyczy żołnierzy w pasywnej rezerwie. Jeżeli poza kwalifikacja wojskowa nie miał Pan nic z wojskiem to jest Pan osobą w pasywnej rezerwie. Musi Pan najpierw chcieć być żołnierzem w pasywnej rezerwie żeby iść na ćwiczenia. Czyli jak pan napisał dobrowolnie.
  r.pr. Artur Woźniak

  Odpowiedz

  Mariusz 13 grudnia, 2022 o 20:39

  Panie Arturze. Obawiam się że może być Pan w błędzie jeśli chodzi o status osoby która stawiła się do kwalifikacji. Otwórz jedna z czynności jest nadanie tej osobie stopnia szeregowego i przeniesienie do PR. To wojskowy stopień a zatem osoba jest żołnierzem PR. Art. 58, ust. 1 pkt 7. To że nie mają oni przeszkolenia nie zmienia faktu że mogą zostać powołani do służby zgodnie z art. 248.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 13 grudnia, 2022 o 20:53

  Dzień dobry Panie Mariuszu!
  Bardzo dziękuję za Pana opinię. W mojej ocenie fakt nadania stopnia szeregowego niczego nie zmienia. Moje stanowisko potwierdza stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej, które to może Pan sprawdzić w linku w artykule. Już na 3 stronie rozróżnia się rezerwistę (czyli osobę w pasywnej rezerwie) od żołnierza rezerwy. Zobaczymy jak WCR do tego będę podchodziły:-) niemniej z informacji niesionych z WCR wynika, że osoba w rezerwie pasywnej i żołnierz zawodowy to dwa osobne pojęcia, a czynności z kwalifikacji wojskowej przeniesienia do rezerwy i nadania stopnia szeregowego jest tutaj bez znaczenia.
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak

  Odpowiedz

  Mariusz 14 grudnia, 2022 o 11:12

  Panie Arturze, podchodziłbym z ostrożnością do dokumentu który został wydany przez MON i nie jest aktualnym dokumentem normatywnym typu ustawa, rozporządzenie. Proponuję opierać sie tylko na nich. Niemniej potrzebne jest spojrzenie z zewnątrz na funkcjonujacy stan prawny, gdyż pozwala to na skonfrontowanie funkcjonujących w WCR rozwiazań opartych na wewnętrznych interpretacjach prawa oraz spojrzeniem innych osób. Zwłaszcza dotyczy to prawników.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 14 grudnia, 2022 o 12:00

  Panie Mariuszu jestem osobą posiadającą uprawnienia radcy prawnego i znam źródła prawa o to proszę być spokojnym 🙂 Ostatnimi czasy prawo „tworzy się” na konferencjach prasowych i komunikatach w mediach społecznościowych. Dokument, który przedstawiłem w żadnym miejscu nie potraktowałem jako wytyczne prawne, na których się opieram a jedynie wskazówkę jak może rozumieć przepisy MON. Zawsze dokonuję analizy wyłącznie przepisów prawa i wpisy na blogu są oparte wyłącznie o przepisy obowiązujące. To jak to faktycznie będzie okaże się w praktyce:-) Ja pokazuję, że WCR i MON nie mają wyłączności na interpretowanie prawa, a jest też tak, że wojsko ma spojrzenie na przepisy błędne, o czym świadczy sporo różnych orzeczeń wskazujących na błędy w interpretacji i stosowania prawa przez armię.
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak

  Odpowiedz

  Damian 14 grudnia, 2022 o 11:37

  1. Napisał Pan, że żołnierzem pasywnej rezerwy można zostać, jeśli się tego chce. Ale według art. 801 ust. 4 ustawy o obronie Ojczyzny (dalej: „Ustawa”) „żołnierze rezerwy oraz osoby przeniesione do rezerwy niebędące żołnierzami rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe na podstawie przepisów dotychczasowych, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stają się żołnierzami pasywnej rezerwy.”

  Czyli zostali z nimi z dniem 23 kwietnia 2022 r. z mocy Ustawy.

  2. Czy „żołnierz pasywnej rezerwy” to „żołnierz” w rozumieniu art. 2 pkt 39 Ustawy, który tworzy pasywną rezerwę? Czy słowo „żołnierz” w członie słów „żołnierz pasywnej rezerwy” ma taką definicję, jak w art. 2 pkt 39 Ustawy, czy „żołnierz pasywnej rezerwy” to osobne pojęcie?

  3. Czy karta powołania wydana na podstawie uchylonych przepisów nie jest źródłem obowiązków dla jej adresata?

  4. Czy jeśli osobie w pasywnej rezerwie zostanie wysłane wezwanie do stawienia się w celu powołania do czynnej służby wojskowej, to nie ma on obowiązku się na nie stawiać? Czy tylko ma obowiązek się stawić, jeśli na wezwanie będzie napisane, że w celu np. zaktualizowania danych w rejestrze wojskowym?

  5. Czy szefom WCR za wystawianie kart powołań osobom w pasywnej rezerwie po stawieniu się na wezwanie, grozi odpowiedzialność karna? I za wystawienie karty powołania na podstawie uchylonych przepisów? Oraz za wezwanie w celu powołania do czynnej służby wojskowej osób, które są osobami tworzącymi pasywną rezerwę?

  Pozdrawiam Damian

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 14 grudnia, 2022 o 12:28

  Dzień dobry Panie Damianie!
  Bardzo dziękuję za poruszone przez Pana wątpliwości. Postaram się udzielić krótkich odpowiedzi na Pana pytania.
  Ad. 1. Wpis na blogu dotyczy wyłącznie osób, które przeszły kwalifikację wojskową i tyle – nic więcej wspólnego z wojskiem nie mały. Jest to w treści wpisu:-) Z treści wpisu wynika, że jeżeli miało się coś więcej do czynienia z armią to nie jest się już osobą w rezerwie pasywnej.
  Ad.2. Absolutnie nie. To są odmienne definicje i należy je interpretować odmiennie. Żołnierz to osoba w czynnej służbie (np. zawodowy, WOT, zasadniczej służby), żołnierz rezerwy pasywnej to inna grupa niż żołnierz z art. 2 ustawy o obronie Ojczyzny.
  Ad. 3. Czy coś czego nie ma może stanowić podstawę do czegokolwiek? 🙂 Niestety jeżeli nie złoży się odwołania to nawet decyzja z błędem, czy nieprawidłową podstawą prawną rodzi obowiązek prawny. Zatem trzeba się odwoływać!
  Ad. 4. Panie Damianie moim zdaniem zawsze jest obowiązek stawiennictwa, ale koniecznym jest złożenie odwołania względnie konsultacji z organem wystawiającym, który zawsze może cofnąć kartę powołania. W treści wpisu wskazałem m.in. że mamy obowiązek stawiennictwa celem aktualizacji danych.
  Ad. 5. Tutaj co najwyżej rozpatrywałbym odpowiedzialność dyscyplinarną, ale i to z dużą dozą ostrożności:-)
  Dobrego dnia!
  r. pr. Artur Woźniak

  Odpowiedz

  Stanisław 15 grudnia, 2022 o 09:29

  Dzień dobry, Pana interpretacja wydaje mi się bardzo optymistyczna, ale np tu:
  https://defence24.pl/sily-zbrojne/przymusowy-pobor-to-koniecznosc-by-odbudowac-rezerwy-komentarz
  Wszystkie „branżowe” portale podają że osoba przeniesiona do rezerwy też ma obowiązek iść na ćwiczenia. Proszę mi powiedzieć, czy to myślenie życzeniowe, czy bubel prawny ?

  Chciałem sam znaleźć odpowiedź (poniżej tekst jednolity dla ustawy o obronie ojczyzny):
  https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000655
  /U/D20220655Lj.pdf
  Ale ten dokument ma ponad 400 stron. Rozumiem że brał Pan podczas analizy te wszystkie poprawki pod uwagę. Nie zarzucam Panu nierzetelności, ale ciężko mi uwierzyć w Pańską interpretację – skoro media o tym trąbią, taki był cel rządu aby powołać każdego kogo się chce itd.

  Odpowiedz

  Artur Woźniak 15 grudnia, 2022 o 09:45

  Dzień dobry Panie Stanisławie!
  Rozumiem Pana wątpliwości. Dokonałem dokładnej analizy przepisów ustawy o obronie Ojczyzny. Z resztą pracuję z nią na co dzień pomagając żołnierzom zawodowym:-) Ustawa jest pełna najróżniejszych definicji, które prowadzić mogą do różnej interpretacji. A media nie zawsze są dobrymi interpretatorami przepisów:-) Przedstawiam swoje stanowisko co do tego co jest w ustawie. Intencje ustawodawcy znam i rozumiem, ale oprócz intencji powinny iść za tym przepisy, a w mojej ocenie nie do końca tak jest. Stąd ten wpis, w którym przedstawiam inną możliwość interpretacji przepisów ustawy o obronie Ojczyzny. Wojsko nie ma w końcu wyłączności na interpretacje przepisów, a jeżeli mówimy o obowiązku obrony to uważam, że przepisy powinny być jasne tak aby każdy kto ma ten obowiązek je rozumiał i nie było wątpliwości. W innym wypadku pozostają wątpliwości i niechęć do wojska, bo „przepisy są jakie są i mogą zrobić co będę chcieli”. A tak nie jest. Każda instytucja ma obowiązek działać w granicach prawa:-)
  Dobrego dnia!
  r.pr. Artur Woźniak

  Odpowiedz

  Tomasz 19 grudnia, 2022 o 20:32

  Czy osoba która kiedyś tam dostała kategorię zdrowia D na kwalfikacji wojskowej w wieku 19 lat, może zostać powołana na takie ćwiczenia ?

  Odpowiedz

  Michał 20 grudnia, 2022 o 00:32

  Dzień dobry Panie Arturze,
  Co w przypadku kiedy jestem „osobą w rezerwie pasywnej ” wg nowej ustawy i mieszkam na stałe za granicą? Zgłosiłem to tylko w gminie, nie w WKU.
  Pozdrawiam Michał

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis: