fbpx

Artur Woźniak

radca prawny

Od kilku lat szczególnie bliskie jest mi prawo administracyjne, a przede wszystkim prawa żołnierza zawodowego i wszystko to co związane z armią...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady?

Karmienie piersią – podsumowanie

Artur Woźniak24 kwietnia 20197 komentarzy

Karmienie piersią na służbie – to co najważniejsze

Pamiętasz historię żołnierki Ani, która chciała karmić swoją córeczkę piersią będąc na służbie? Po tym poście otrzymałem kilka pytań dotyczących właśnie karmienia piersią na służbie. W tym poście chciałbym udzielić odpowiedzi na nie. Karmienie piersią na służbie – co musisz wiedzieć i o czym pamiętać!

Może zainteresuje Cię post o opiece na dziecko żołnierza w czasie strajku nauczycieli?

Podsumowanie sprawy karmienia piersią na służbie

1. Nie masz żadnych ograniczeń czasowych

Po pierwsze do złożenia wniosku o przerwy na karmienie piersią nie ma żadnych ograniczeń czasowych! To znaczy jeżeli w którymś momencie życia dziecka nie karmiłaś i nie korzystałaś z tego uprawnienia, ale teraz masz taką konieczność, że musisz zacząć wychodzić wcześniej, przychodzić później żeby dziecko nakarmić to w każdej chwili możesz taki wniosek złożyć. Nie musi to być od razu po urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy zwolnieniu lekarskim czy innej nieobecności w pracy to może być po prostu kolejny dzień po dniu, w który cały normalnie służyłaś.

2. Czas przerwy na karmienie piersią

Po drugie czas przerwy karmienia piersią na służbie, który Ci przysługuje możesz dowolnie kształtować. Na przykład możesz go łączyć, możesz go wybierać oddzielnie, wcześniej kończyć. Naprawdę to jest Twoje uprawnienie i to Ty decydujesz nikt inny.

3. Godziny przerwy

Dowódca jednostki, czy bezpośredni przełożony, czy kadrowiec nie może narzucić Ci konkretnych godzin, w których  przerwę na karmienie piersią na służbie masz wykorzystać. To jest tylko i wyłącznie Twoje uprawnienie, to Ty decydujesz. To Ty informujesz dowódcę jednostki w jakich godzinach to uprawnienie wykorzystujesz.

4. Brak zaświadczeń

Dowódca jednostki czy bezpośredni przełożony nie może wymagać od Ciebie żadnych zaświadczeń lekarskich, że karmisz ani określania daty, kiedy zamierzasz skończysz karmić. Możesz przedłożyć, tak jak mówiłem wcześniej, ale nie musisz. Natomiast Ty decydujesz kiedy przestajesz karmić i to Ty składasz informację, że z takim i takim dniem przestałaś karmić.

5. Pamiętaj o wniosku i potwierdzeniu

Krótko mówiąc wniosek złóż pisemnie w dwóch egzemplarzach. Potem zachowaj kopię z datą wpływu do jednostki i czekaj aż Twoja przerwa na karmienie piersią zostanie umieszczona w rozkazie dziennym jednostki. Tak samo postępuj w przypadku złożenia informacji o zaprzestaniu korzystania z uprawnienia wynikającego z karmienia piersią na służbie.

6. Karmienie piersią na służbie a wynagrodzenie

Na koniec żołnierko za przerwy na kamienie piersią na służbie przysługuje Ci pełne wynagrodzenie. Czas ten jest wliczany do czasu służby. Nie bój się wykorzystywać tego uprawnienia. To jest Twoje uprawnienie. Twój czas z dzieckiem! I nie wpłynie to na wysokość Twojego uposażenia.

Podsumowując mam nadzieję, że rozwiałem wszystkie Twoje wątpliwości. Jeżeli masz jeszcze jakie pytania związane z karmieniem piersią na służbie to zapraszam Cię do kontaktu:-)

Pozdrawiam Cię!

Artur

****

Zdjęcie: Katie Emslie

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Łukasz 24 lipca, 2020 o 20:37

    Witam, mam trochę inne pytanie a mianowicie jak wygląda egzamin z Wf po powrocie do jw po urodzeniu dziecka. Moja narzeczona urodziła dziecko i po roku macierzyńskiego wraca do pracy lecz nadal karmi piersią, czy w związku z tym jest zwolniona z egzaminu z Wf? Nie ukrywam iż ciężko pogodzić życie zawodowe, dom, wychowywanie etc. I do tego znaleźć jeszcze czas na bieganie siłownię itd.

    Odpowiedz

    Maria 1 września, 2020 o 12:47

    Witam, również podbijam pytanie odnośnie egzaminu z wf matki karmiącej piersią oraz jak to wygląda w przypadku zajęć strzeleckich i taktyki, kiedy kobieta-żołnierz karmi piersią.

    Odpowiedz

    Aga 30 stycznia, 2022 o 21:46

    A jak wygląda sytuacja kobiety-żolnierz w ciąży aktualnie według prawa? Czy można ją zwolnić w chwili otrzymania informacji o ciazy mimo tego, że jej kontrakt kończy się dopiero po upływie macierzyńskiego?

    Odpowiedz

    Matylda 4 lipca, 2023 o 06:30

    Czy jeżeli matka karmiaca skorzysta z prawa zwolnienia z egzaminu z wfu, to można jej zabronić wszelkiej aktywności fizycznej w czasie służbowym i zakazać wstępu na obiekty sportowe?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 23 sierpnia, 2023 o 08:00

    Dzień dobry Pani Matyldo!
    W mojej ocenie to są dwie różne rzeczy… zwolnienie z egzaminu WF nie zwalnia żołnierza z obowiązku dbania o kondycję fizyczną i w żaden sposób nie powinno zakazywać się aktywności fizycznej i zakazywać wstępu.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Paulina 17 stycznia, 2024 o 20:53

    Witam,
    A jak sprawa wygląda z osobami nadużywającymi przywileju kamienia piersią? Chodzi o matkę, która już nie karmi, ale dalej utrzymuje, że jest matką karmiącą i jest zwolniona z wszelkich służb, wyjazdów i może wychodzić wcześniej z pracy. Czy da się jakoś temu zaradzić?

    Odpowiedz

    Artur Woźniak 24 stycznia, 2024 o 07:43

    Dzień dobry Pani Paulino!
    W mojej ocenie proszę pamiętać, że zawsze można wysłać żołnierza na komisję lekarską.
    Dobrego dnia!
    r.pr. Artur Woźniak
    prawnik na poligonie

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Artur Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: